W każdym zakładzie przemysłowym, ale też w firmach korporacyjnych, czy w domach znajdują się odbiorniki elektryczne, które pobierają energię czynną, a także bierną. Najważniejsze jest, by wiedzieć, że wspomniana już energia czynna, zamieniana jest na pracę użyteczną, z kolei bierna potrzebna jest, by wszystkie urządzenia dobrze funkcjonowały. Oczywiście w każdym kraju obowiązują konkretne przepisy, które regulują wielkość poboru. Jeśli się go przekroczy, należy liczyć się z tym, że zostaną naniesione odpowiednie opłaty za moc bierną. To ile trzeba zapłacić oblicza się na podstawie wzoru, który podawany jest w ustawie.

Moc bierna – opłaty

Warto również wspomnieć jakich urządzeń można używać do miejscowego wytwarzania mocy biernej, która pobierana jest przez konkretne odbiorniki. W tym wypadku wyróżnia się baterię kondensatorów statycznych, kompensatory, silniki, a także generatory synchroniczne, oraz silniki asynchroniczne synchronizowane. Rozliczenia z zakładem elektrycznym również muszą odbywać się zgodnie ze wszystkimi regułami. Służą do tego głównie specjalne układy pomiarowo-rozliczeniowe. Wszystkie wymagania techniczne, które muszą spełnić właściciele określone są w konkretnej ustawie. W związku z tym przed zastosowaniem odpowiednich układów dobrze się z nimi zapoznać, by potem nie mieć żadnych problemów.

Oczywiście jeśli naliczane są opłaty za moc bierną można spróbować je zredukować. Jednak należy zastosować konkretne rozwiązania. Na samym początku dobrze przeanalizować rachunek za energię. Bez problemu samodzielnie można podjąć różne zadania, dzięki którym zmniejszą się koszty. Kolejnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie audytu energetycznego. W ten sposób będziemy mieć informacje, które będą dotyczyć charakteru poboru mocy, a także czasowych profili obciążeń. Na samym końcu można również zdecydować się na dobranie odpowiedniego systemu do kompensacji mocy biernej. Oczywiście jeśli nie wie się dokładnie jak wykonać te pomiary bez problemu można zwrócić się o pomoc do osób doświadczonych.

Na rynku istnieje wiele firm, które bez problemu wykonają wszystkie działania za odpowiednią opłatą. W ten sposób będzie się pewnym, że wszystko zostało sprawdzone i będzie można liczyć na zredukowanie kosztów. W tym przypadku ważne jest także przestrzeganie przepisów. Trzeba pamiętać, że w każdym państwie obowiązują inne ustawy, do których należy się stosować. Wszystkie opłaty, które należy uregulować będą pojawiać się na fakturach zostaną przysłane na adres firmy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie sprawdzić wszystkie wyniki i upewnić się, że wszystko się zgadza.