Wybór odpowiednich kaloryferów przy wykańczaniu mieszkań to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Istnieje bowiem ich wiele różnych typów, które różnią się działaniem, estetyką i mocą. Warto poznać ich podstawowe rozróżnienie, by zapobiec błędom, które mogłyby wpłynąć na funkcjonalność wnętrza. Niezależnie jednak od tego, na jaki grzejnik zdecydują się nabywcy, oprócz sposobu jego działania niezwykle ważna będzie także jego estetyka i ilość miejsca, jakie zajmuje. Są to kwestie praktyczne, na które powinny zwrócić uwagę zwłaszcza właściciele mieszkań o małych metrażach.

Nowoczesne grzejniki – co wybrać?

Wielkie żeliwne i zwykle mało estetyczne żebrowane kaloryfery odchodzą powoli do lamusa. Ich miejsce zastępują coraz częściej o wiele bardziej kompaktowe, dekoracyjne i innowacyjne typy grzejników, które wyróżniają się nie tylko o niebo lepszą estetyką, ale także większą funkcjonalnością. Wyróżnić można wiele typów nowoczesnych kaloryferów, które nie zajmują wiele miejsca w pomieszczeniu, a ponadto spełniają inne funkcje oprócz samego ogrzewania pomieszczeń – np. ich schładzanie. Umożliwiają one także o wiele większe możliwości regulacyjne w zakresie zmiany temperatur i nie wysuszają powietrza w pomieszczeniach. Doceniane za szybkość oddawania ciepła i wysoką efektywność grzejniki konwektorowe, nazywane inaczej konwekcyjnymi, potrafią na przykład w krótkiej chwili zmienić się w przydatny latem wentylator chłodzący.

Sprawdzony grzejnik można nabyć także za pośrednictwem sklepów internetowych. Znajdują się tam przydatne zdjęcia, opisy i recenzje wybranych produktów, co znacząco ułatwia wybór przed zakupem właściwego kaloryfera do domu. Umieszczone w witrynach opinie użytkowników również pomogą podjąć właściwą decyzję zakupową. Istnieje obecnie ogromny wybór grzejników, które różnią się nie tylko typem przeznaczenia i mocą grzewczą, ale także sposobem oddawania ciepła i wyglądem. Do wyboru jest wiele estetycznych kaloryferów z dekoracyjną obudową, która przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi designerskich elementów wykończeniowych do wnętrz. Nowoczesne grzejniki są także odporne na korozję, co zdecydowanie wydłuża ich żywotność.

Aby zmniejszyć panującą w łazienkach wilgotność, najlepiej wybrać z kolei grzejniki kanałowe. W większości budynków sprawdzą się także dość uniwersalne i oszczędzający koszty eksploatacyjne kaloryfery konwekcyjne, które stanowią idealne rozwiązanie do niskotemperaturowych systemów grzewczych. Wybierając idealne grzejniki do mieszkania, warto jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy są one nabywane od sprawdzonego producenta i czy posiadają niezbędne do użytkowania atesty. Gwarantuje to bowiem optymalny poziom bezpieczeństwa i komfort ich użytkowania.