nawierzchnia na siłownie

Sprzęty, które używane są zazwyczaj na siłowni, są bardzo ciężkie. z tego też względu, posadzka w miejscu, gdzie wykonuje się ćwiczenia, powinna być właściwie chroniona przed uszkodzeniem. Ogromne znaczenie ma tutaj przede wszystkim wybranie odpowiedniego rodzaju nawierzchni, pełniącej ważne funkcje ochronne. Oprócz ochrony posadzki, zastosowanej w danej siłowni, nawierzchnia wpływa również znacząco na bezpieczeństwo ćwiczących w danym miejscu osób.

Charakterystyka dobrej nawierzchni na siłowni

nawierzchnia na siłownieDobra nawierzchnia sportowa na siłownię powinna więc łączyć odpowiedni poziom wytrzymałości, ze skutecznymi właściwościami antypoślizgowymi, oraz z możliwością szybkiego jej wymieniania, gdy dojdzie do uszkodzenia takiej powierzchni. Właśnie dlatego tak popularna staje się nawierzchnia wykonana z poliuretanu, w różnych formach. W miejscach, gdzie podnosi się ciężary, warto wykorzystywać w szczególności poliuretanową nawierzchnię modułowa, w formie przypominającej nieco puzzle. Ogromną zaletą tego typu nawierzchni jest fakt, że w przypadku jej uszkodzenia, nie trzeba wymieniać od razu całej podłogi, ale jedynie ten uszkodzony moduł. Dzięki temu, jest to jedna z rodzaju nawierzchni na siłownie, która można wykorzystywać przez kilka lat.

ćwiczenie na siłowniW przypadku stref na siłowni, gdzie bardzo ważna jest odpowiednia amortyzacja podczas wykonywania ćwiczeń, dobrym pomysłem wydaje się być nawierzchnia na bazie granulatu gumowego. Ten rodzaj nawierzchni bowiem pełni świetne funkcje wygłuszające, oraz wibroizolacyjne – można ją zastosować na przykład pod stacjonarnymi sprzętami do ćwiczeń. Przy wyborze odpowiedniej nawierzchni na siłownie bez wątpienia należy brać pod uwagę również jej wygląd. W szczególności, chodzi tutaj o to, aby wszelkie zabrudzenia można było szybko i bezproblemowo usunąć z podłogi siłowni. Warto więc wybierać te, których górna warstwa pokryta została powierzchnią z nie ścierającej się gumy technicznej, czy też poliuretanów. Dzięki temu, nawet regularne czyszczenie przy użyciu agresywnych detergentów, nie spowoduje bardzo mocnego uszkodzenia danej nawierzchni. Istotna jest również kolorystyka danej nawierzchni- na siłowniach profesjonalnych zazwyczaj wybiera się te o zdecydowanej kolorystyce – czerwonej, czarnej, lub żółtej.

Odpowiednia ochrona posadzki jest bardzo ważna w przypadku każdej siłowni. Jest to tak ważne przede wszystkim biorąc pod uwagę możliwość jej uszkodzenia, wynikającego ze stosowania na siłowniach bardzo ciężkiego sprzętu. Funkcje ochronne w stosunku do posadzki pełni na siłowniach przede wszystkim odpowiedniego rodzaju nawierzchnia.

Zainteresował cię ten temat? Wejdź na stronę www.sportfloor.pl aby zapoznać się z większą ilością informacji!