Geodezja

W życiu każdego młodego człowieka przychodzi czas kiedy należy podjąć decyzję odnośnie obrania ścieżki zawodowej. W praktyce moment ten nadchodzi w momencie konieczności wybrania kierunku studiów.

Czym zajmuje się geodeta?

To one głównie rzutują o późniejszej decyzji podjęcia pracy wGeodezja danym zawodzie. Aby nie popełnić błędu i nie żałować w późniejszym czasie podjętej decyzji warto zaznajomić się z informacją czym zajmuje się osoba na interesującym nas stanowisku. Jeśli chciałbyś zostać geodetą, muszę uprzedzić, że czeka Cię długa droga, albowiem geodetą nie jest tak łatwo zostać. Pierwszym krokiem jest obranie kierunku studiów geodezja i kartografia. Przyszły geodeta powinien cechować się dobrą znajomością matematyki i fizyki gdyż będą to podstawowe przedmioty w toku nauki. Studia kończy się z tytułem inżyniera, a po półtora roku kolejnej nauki można zdobyć tytuł magistra. Zanim jednak otrzymamy tytuł musimy zdań egzamin zawodowy. Po zakończeniu nauki, przyszli geodeci przygotowani są do wykonywania pomiarów niezbędnych do realizacji budowy obiektów inżynierskich, a także przemysłowych. Ponad to absolwenci studiów geodezyjnych mają odpowiednią wiedzę aby szacować wartość nieruchomości oraz analizować zdjęcia lotnicze i satelitarne w celu pozyskania informacji o terenie wykorzystując do tego specjalne programy komputerowe. Po ukończeniu studiów, pracy można szukać w firmach geodezyjnych lub budowlanych, a także instytucjach administracyjnych na stanowiskach urzędowych. Warto zastanowić się nad zdobyciem dodatkowych uprawnień do wykonywania zawodu. Po pierwsze dlatego, że dodatkowe uprawnienia gwarantują nam wyższe zarobki, albowiem geodeta świadczący usługi geodezyjne bez dodatkowych uprawnień zarabia zwykle koło 2 tysięcy złotych netto, oczywiście ma to związek z rejonem i miejscem pracy. Wiadomo, że zarobi w takim mieście jak na przykład Poznań czy Warszawa będą nieco wyższe. Jednak po zdaniu ponadprogramowych egzaminów i uzyskanie uprawnień z różnego zakresu pensja geodety może wzrastać nawet do 10 tysięcy złotych. Dodatkowe uprawnienia ważne są również w przypadku, gdy planujemy otworzyć własną działalność gospodarczą, gdyż bez nich nie ma takiej możliwości. Geodeta to z pewnością jeden z zawodów bardziej opłacalnych w Polsce. Jednakże, przyszły kandydat na studia geodezyjne musi liczyć się z długą i niełatwą ścieżką nauki, a dodatkowo dużą konkurencją, gdyż średnio na jedno miejsce jest sześciu chętnych.

Dodatkowo chcąc otworzyć własną działalność po studiach należy przygotować się na konieczność zdania egzaminów na dodatkowe uprawnienia do wykonywania zawodu.

Więcej o geodezji przeczytasz na http://www.geomapy.pl