ozdoby z gipsu

Od pewnego czasu widać, że coraz większą popularność zaczęła się ponownie cieszyć sztukateria, wykonana z gipsu. Jej ogromną zaletą jest fakt, że po odpowiednim montażu i dobraniu koloru, może ona wyglądać jak integralna część ściany. Takiego efektu nie można uzyskać zazwyczaj, decydując się na wybór sztukaterii styropianowej. Oczywiście, efekt o którym wspomniano wcześniej udaje się uzyskać jedynie przy odpowiednim montażu takich ozdób.

Sztukateria gipsowa w salonie

ozdoby z gipsuZazwyczaj, aby mogła zostać prawidłowo zamontowana dekoracyjna sztukateria gipsowa, wystarczy zastosowanie wysokiej jakości kleju gipsowego. Zanim będzie to jednak możliwie, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, do której tak sztukateria ma zostać zamocowana. Bardzo ważne jest więc, aby powierzchnia, do której sztukateria ma zostać umocowana, pozbawiona była wszelkiego rodzaju powłok malarskich, takich jak farba, czy też tapeta. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że nawet najmocniejszy klej, taki jak GS-20, nie będzie wystarczający, aby trwale przymocować ciężkie elementy sztukaterii. Dlatego też, dla pewności należy je jeszcze dodatkowo przykręcić do ściany. Ściana, czy inne podłoże, do którego sztukateria ma zostać przymocowana musi być bezwzględnie odpowiednio oczyszczona.

ozdoba gipsowaNajlepiej w tym celu wykorzystać szpachle, lub też drucianą szczotkę. Oczyścić należy również punkty, które mają zostać przymocowane do ściany – w tym celu warto użyć gąbkę, lub też pędzel za pomocą którego można oczyścić daną powierzchnię z pyłu. Następnie, na detal zostanie nałożony klej gipsowy, którym, podczas przyłożenia do ściany, należy delikatnie poruszać. Dzięki temu, zostanie usunięty nadmiar kleju, a dodatkowo można zwiększyć w ten sposób rozmiar klejonej powierzchni. Element, po jego przyklejeniu, musi być przez 2-3 godziny zabezpieczony przed odpadnięciem. Warto w tym celu używać gwoździ, lub też, w przypadku elementów cięższych takich jak rozety – kołków rozporowych. Ostatni krok montażu sztukaterii gipsowej to załatanie wszelkich rur i ubytków, które mogły powstać podczas montażu. Do spoinowania warto użyć odpowiedniej jakości gipsu, dzięki któremu można zamaskować widoczność wszelkiego rodzaju szpar.

W obecnym czasie znacznie więcej uwagi poświęca się wyborowi odpowiednich elementów, wykorzystywanych do ozdoby różnych wnętrz. Ciekawym ich przykładem może być sztukateria, która cieszy się szczególną popularnością. Przy odpowiednim jej montażu, możliwe jest uzyskanie bardzo ciekawego efektu wizualnego, który może stanowić ozdobę każdego wnętrza.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.art-gips.pl!