obudowa kominka

Chociaż kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w budynku mieszkalnym, stanowi świetny dodatek, zarówno pod względem grzewczym, jak i estetycznym. Kominki mogą rozprowadzać ciepło poprzez system dystrybucji ciepłego powietrza lub wody. Wówczas kominek musi posiadać płaszcz wodny. Kominek można zbudować tylko w określonego rodzaju zabudowie – jednorodzinnej, rekreacyjnej lub wielorodzinnej, ale tylko w przypadku, gdy wysokość budynku nie przekracza 12 metrów lub 4 kondygnacji.

Kubatura budynku musi być większa niż 30 metrów sześciennych

kamienna obudowa kominków w poznaniuZamontowany i połączony z kominem wkład kominkowy należy obudować. W tym celu stosuje się głównie naturalny kamień. Można wykorzystać marmur, granit, łupek czy wapień. Największą popularnością cieszy się marmur – posiada on ciekawą estetykę oraz jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Koszt wykonania marmurowej obudowy kominka jest optymalny. Marmur dostępny jest w szerokiej palecie barw, w odcieniach brązu, zieleni, bieli czy żółci. Obudowę wykonaną z marmuru należy zaimpregnować, żeby zabezpieczyć ją przed zmatowieniem i pękaniem. Obudowę w chłodnych odcieniach można wykonać z płytek wapiennych. Taka obudowa posiada jednolitą kolorystykę i stanowi nierozpraszające uwagi tło. Powierzchnia płytek wapiennych może być gładka lub chropowata.

obudowa kominka Nowoczesna kamienna obudowa kominków w Poznaniu może zostać wykonana z marmuru, granitu, wapienia lub łupka – zajmują się tym lokalni kamieniarze. Ciekawym rozwiązaniem jest także piaskowiec. Posiada on twardą, porowatą strukturę. Dobrze nadaje się do kominków utrzymanych w stylistyce rustykalnej, współgra z wnętrzami, w których zastosowano drewniane elementy wykończeniowe. Piaskowiec użyty do wykonania obudowy kominka może być łupany, frezowany lub polerowany. Odmianą wapienia używaną do tworzenia obudów kominków jest trawertyn. Występuje w ciepłych odcieniach żółci. Posiada nieregularną strukturę i powierzchnię, dzięki czemu przyciąga wzrok. Do zabezpieczenia obudowy z trawertynu warto użyć masy żywicznej. Do najtwardszych kamieni naturalnych używanych podczas konstruowania obudów kominkowych zalicza się granit.

Ta metamorficzna skała magmowa cechuje się wysokim poziomem twardości i jest prosta w obróbce. Płytki mogą być polerowane, płomieniowane lub zmatowione. Szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować granitową obudowę do praktycznie każdego rodzaju wnętrz. Granit łatwo utrzymuje się w czystości, a dodatkowo jest on odporny na działanie wody i wysokiej temperatury. Nie odbarwia się pod wpływem ciepła i detergentów.