Obecnie wiele osób rezygnuje z firan na rzecz rolet i zasłon, niesłusznie uważając firanki za zbędny i staroświecki dodatek. Warto dobrze przemyśleć taką decyzję, ponieważ dobrze wybrana firana staje się prawdziwą ozdobą wnętrza!
Najważniejsze pytania, na jakie należy sobie odpowiedzieć wybierając osłonę okien to: Jak duże jest pomieszczenie? Na co można sobie pozwolić, by go nie przytłoczyć lub optycznie je powiększyć? Czy chcemy osłonić pokój od nadmiaru słonecznego światła lub wścibskich sąsiadów? Jaki charakter i przeznaczenie ma wnętrze?
Jeśli głównym celem jest osłonienie pokoju od ostrego światła i natarczywych spojrzeń, dobrym rozwiązaniem może być zestaw roleta + zasłona. Zasłony produkowane są z grubszego materiału niż firanki, dlatego świetnie sprawdzają się w ukrywaniu tego, co dzieje się we wnętrzu. Z kolei dobrze wybrana roleta może nawet w upalne południe uratować pokój przed nadmiernym nagrzewaniem.
Niewielkie wnętrza nie znoszą ciężkich materiałów ani ich nadmiaru. Jasna, zwiewna firanka, optycznie je powiększy i nada wrażenia lekkości. Może przy tym stanowić ozdobę pokoju, szczególnie gdy ozdoby na ścianach równiez sprawiają przytłaczające wrażenie. Długie firany i ciężkie, ozdobne zasłony sprawdzają się znakomicie w dużych, przestronnych pomieszczeniach, którym nadają charakteru. Są znakomitym rozwiązaniem dla „poważnego” salonu.
Długość firan powinna pasować do mebli i reszty wnętrza. Choć zwykle uznaje sie, że firnka powinna kończyć się 1-2 cm nad ziemią, to istnieją wyjątki od tej reguły. W niedużym pomieszczeniu długa firana może być zawadą. Jeśli pod oknem stoją jakieś meble, firana powinna kończyć się nad nimi. Małe okna, a także okna dziecięcego pokoju, równiez wymagają krótszych firan. W pierwszym przypadku będą lepiej dopasowane do okna, w drugim uratuje to firankę przed zabrudzeniami i podarciem.
Kolor firan to również kwestia indywidualna. Najbardziej klasyczne to białe i kremowe. Lekkie, zwiewne firanki dobrze prezentują się w jasnych, pastelowych kolorach, pasujących do reszty wnętrza; ciemnych i wyrazistych kolorów należy jednak unikać. Mogą znaleźć swoje miejsce np. jako lamówka firany, stanowiąca ozdobny detal łączący ją z resztą wystroju.
Nowoczesne wnętrza wymagają prostoty i geometrycznych wzorów, klasycznie urządzony salon będzie świetnie prezentował się z długimi firanami i drapowanymi zasłonami, a romantyczny wystrój pokoju nastolatki aż prosi się o odrobinę koronki. Dobierając firanę do pokoju, należy patrzeć na nia jak na część większej całości, która powinna dobrze komponować się z pomieszczeniem i podkreślać jego charakter, ale nie wysuwać się na pierwszy plan. Jeśli gotowe firany nie spełniają naszych oczekiwań, można pomyśleć o ich uszyciu. Mnogość materiałów i kolorów sprawia, że łatwo można dobrać coś, co będzie znakomicie podkreślało wnętrze naszego domu.