kostka brukowa

Na podwórku, ulicy, chodniku czy wjeździe do garażu – wszędzie tam montowana jest kostka brukowa. Ma wiele pozytywnych właściwości, które sprawiają, że wiele osób decydują się na jej zakup. Dostępna jest przy tym w szerokiej ofercie wzorów i kolorów. Na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Kostka brukowa w dobrej cenie

kostka brukowaCzy tania kostka brukowa może być bardzo dobrej jakości? Od kilku już lat kostka brukowa wypełnia naszą przestrzeń. Cechuje się wysoką odpornością, a prawidłowo ułożona służy przez lata w nienaruszonym stanie. Jest też łatwa w demontażu i naprawy. Jej pierwowzorem były kamienne drogi (tzw. kocie łby), jakie do dziś jeszcze można spotkać w wielu mniejszych miejscowościach, zabytkowych dzielnicach miast lub na wsiach. Ich główną wadą jest nierówna powierzchnia, przez co podróż po takiej drodze jest mało komfortowa. Tej niedoskonałości pozbawiona jest kostka brukowa. Układa się ją ręcznie (podobnie jak kamienie) na różnym podłożu, np. na piasku, podbudowie tłuczniowej lub betonowej (sporadycznie bezpośrednio na betonie). Tym jednak, co zdecydowało o popularności tego rodzaju nawierzchni, jest szeroki wybór wzorów i kolorów. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie jej do różnego rodzaju projektów. Na parkingach dla przykładu możliwe jest z jej pomocą wydzielenie miejsc postojowych dla pojazdów.

kostka brukowaTo sprawia, że nie ma już konieczności malowania pasów rozdzielających (farba ponadto wymaga regularnego odświeżania). Jeśli zastanawiamy się, ile może kosztować wytrzymała kostka brukowa – cena w Bydgoszczy i w wielu innych miastach jest bardzo atrakcyjna, dlatego każdy może sobie na nią pozwolić. Kupić ją można albo w markecie budowlanym, lub też bezpośrednio u producenta. Na cenę kostki brukowej wpływ ma nie tylko jej kształt, wielkość oraz gramatura. Uwzględnić należy również koszty transportu (im bliżej Bydgoszczy, tym taniej). Przed zakupem warto też upewnić się, czy oferowany produkt spełnia wymagane normy i parametry. Dobrej jakości kostka brukowa produkowana w Bydgoszczy wcale nie musi być droga, jednak istotne jest, by receptura jej produkcji zgodna była z przyjętymi w budownictwie standardami. Mamy wówczas pewność, że nawierzchnia z niej ułożona będzie trwała i nie uleganie zniszczeniu nawet w przypadku dużych obciążeń.

By znaleźć odpowiednią do naszych potrzeb kostkę brukową, trzeba przyjrzeć się bogatej ofercie producentów. Nieustannie pracują oni nad ulepszeniem swoich produktów, na czym korzystają klienci. Powstają nowe wzory i kształty kostek, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też łatwo utrzymać je w czystości. A to tylko niektóre z ich zalet, o czym warto się przekonać, stosując tego rodzaju nawierzchnię.