Pokój kąpielowy nie pełni wyłącznie funkcji łazienki, ale jest również miejscem relaksu. Wystrojem bardziej przypomina zwykły pokój.

fotel z podnóżkiemO aranżacji pokoju kąpielowego zamiast zwykłej łazienki można myśleć, gdy pomieszczenie ma przynajmniej 9-10 . Choć może został wyłożone tradycyjnymi kafelkami, to warto pomyśleć urządzeniu go w stylu pokoju – z drewnianą podłogą i tapetą lub farbą na ścianie, oczywiście odpornymi na wilgoć. W pokoju kąpielowym można, a nawet należy wydzielić strefę relaksu, w które może stanąć wygodny fotel lub sofa, stolik kawowy i regał na książki i drobiazgi. Panie ucieszy możliwość ustawienia toaletki z dużym lustrem i miejscem na kosmetki do makijażu.

Tym, co odróżnia pokój kąpielowy od zwykłej łazienki jest również obecność okna, drzwi na taras lub wyjścia do ogrodu – rzecz jasna, jeśli możemy pozwolić sobie na oglądanie świata leżąc w kąpieli, choć można pomyśleć o zawieszeniu rolet… lub zasłon.pokój kąpielowy z oknem

W pokoju kąpielowym centralne miejsce powinna zajmować wanna. Duża, może w nietypowym kształcie, swobodnie może stanąć na środku pomieszczenia. Obok niej można postawić nieduży stolik na kawę, świece lub do odłożenia książki. Poza wanną warto pomyśleć o prysznicu służacym do szybkiej kąpieli w upalne dni. Jeśli z pokoju mają korzystać dwie osoby, dobrym rozwiązaniem będzie szeroki blat z dwiema umywalkami i dużym lustrem.

W pokoju kąpielowym nie ma miejsca na środki czystości, pralkę czy suszarkę. Wszystkie szafki powinny zostać dyskretnie ukryte w ścianach, by nie rzucały się w oczy i nie zakłócały harmonii wnętrza. Warto za to postawić donice z kwiatami, które ożywią wnętrze, niektórzy decydują się również na wiszący na ścianie telewizor. Wybierając meble należy wziąć pod uwagę zabezpieczenie ich przed wilgocią, której poziom będzie równie duży jak w zwykłej łazience. Znakomicie sprawdzi się np. stolik po babci czy zabytkowa toaletka.

pokój kąpielowyPokój kąpielowy powinien posiadać kilka różnych możliwości oświetlenia, tak by można było go oświetlić zarówno jasno i wyraźnie, jak i wybrać słabe światło, odpowiednie do relaksującej kąpieli z lampką winą. Znakomitym rozwiązaniem do wnętrza w klasycznym stylu będzie żyrandol i świeczniki.

Kolorystyka jest dowolna, ważne jednak, by barwy nie były krzykliwe i kontrastowe. Pokój kąpielowy jest miejscem, które przede wszystkim ma służyć do relaksu, a jaskrawe barwy temu nie sprzyjają.