Wbrew pozorom nie wymaga to dużych nakładów finansowych, a jedynie odrobiny pracy i fantazji. Większość niezbędnych do tej pracy rzeczy bez trudu można znaleźć w sklepach plastycznych, budowlanych.

  1. Zawieszenie zdjęć na wstążce lub sznurku – to bardzo tani i bardzo efektowny sposób. Wstążki mogą być krótkie lub długie, jednobarwne lub kolorowe, szerokie lub wąskie, zupełnie proste lub z efektowną kokardką – dopasowanie zależy od własnego gustu i charakteru wnętrza. Szeroka, błyszcząca czarna taśma przy białej ramce świetnie wpasuje się w styl skandynawski, różnokolorowy sznurek pasuje do pokoju dziecka, a wstążeczka w kwiatki do stylu vintage.
  2. Sztukateria i listwy – styropianowa sztukateria pod sufitem, na ścianie, dookoła okien i drzwi prezentuje się dobrze i kosztuje niewiele. Drewniane listewki po naklejeniu na drzwi, pomalowaniu i (może) wymianie klamki przywiodą na myśl klimat starych domów.
  3. Kolorowa ściana lub wnęka – pomalowanie tylko części pokoju daje wrażenie elegancji i tworzy ciekawe tło. Ciemny, nasycony kolor pasuje do otoczenia bardzo jasnych ścian i tworzy wrażenie głębi. Można go wzbogacić dodając do farby odrobinę brokatu. Równie efektowna będzie farba złota lub srebrna.
  4. Malowanie mebli – przeszlifowanie, uzupełnienie ubytków i ponowne pomalowanie mebli przywróci im dawny blask. To również dobry sposób na zmianę stylu, np. na prowansalski poprzez pomalowanie jasną farbą i przetarcie papierem ściernym, aby wydobyć ślad poprzedniego koloru. Wystarczy zabezpieczyć bezbarwnym lakierem i gotowe. Malować można także sprzęt AGD, o czym wiele osób nie wie
  5. Spięcie zasłon – gruby, aksamitny sznur albo szeroka szarfa w kontrastowym kolorze wystarczą, aby nadać klasy wszystkim zasłonom. Eleganckie związanie ich lub spięcie z boku – szczególnie przy szarfie można oszukać, wszywając w nią napy lub rzepy, które potem zginą w fałdach materiału – sprawi, że zyskają zupełnie nowy wygląd.
  6. Lustra zamiast zdjęć – zamiast jednej dużej tafli można postawić na np. małe lustra oprawione w szerokie ramki i powieszone jedno obok drugiego, układające się w jakiś wzór; lub też kawałki – oszlifowane na krawędziach, aby nie były ostre – przyklejone do ściany w pewnej odległości od siebie. Efektowną ramkę mogą stanowić dla nich drobne muszelki, fragmenty ceramiki czy kawałeczki drewna. Można je dowolnie malować, świetnie sprawdzi się tu złota farba.
  7. Przedmioty z odzysku – stojak na kapelusze, gazetnik, patera do ciasta, fotel, taca i tak dalej – takie rzeczy można znaleźć w lumpeksach meblowych czy na pchlich targach. Kosztują niewiele, a ich odnowienie zajmie mało czasu. Z wymianą obić można udać się do tapicera.

postarzany stół

odniowione krzesło

taca i serwis

patera i serwis

odnowiona szafka

plafon

obrazek na sznurku

ściana pomalowana na inny kolor