Pierwsze znane użycie betonu miało miejsce w starożytnej Asyrii. Technologia ta została przejęta przez Rzymian, którzy od około 200 roku przed naszą erą zaczęli stosować ją do wykonywania najbardziej monumentalnych obiektów. Na przestrzeni tysiącleci skład betonu się zmienił. Obecnie wykorzystuje się cement, kruszywo i specjalistyczne chemiczne dodatki, takie jak plastyfikatory. Dzięki nim beton jest odporny na działanie wody czy mrozu.
Sposoby na profesjonalne cięcie w betonie
Na ziemiach polskich beton pojawił się dopiero we wczesnym średniowieczu. Obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów betonu – dzieli się go ze względu na właściwości, zastosowanie czy sposób zagęszczania. Zależnie od tego, jakie są parametry betonu, trzeba wybrać odpowiednią metodę cięcia. Do tego trzeba przygotować sprzęt i środki ochrony osobistej. Cięcie betonu wykonuje się podczas przebudowy, modernizacji czy remontu budynków. Jest potrzebne podczas kładzenia instalacji czy wykonywania specjalistycznych posadzek przemysłowych. Ponieważ zapotrzebowanie na tę usługę jest spore, wiele firm się w niej wyspecjalizowało. Do cięcia betonu wykorzystuje się specjalistyczne przecinarki.
Mogą mieć one napęd elektryczny lub spalinowy, w zależności od preferencji. Przecinarki do betonu wyposażone są w specjalne osłony, które pozwalają przyłożyć piłę do powierzchni i wykonać równe cięcie. To niezbędne komponenty tego narzędzia. Jeżeli firmie potrzebne jest profesjonalne cięcie w betonie Śląsk to odpowiedni region, żeby znaleźć doświadczonego wykonawcę. Cięcie betonu odbywa się na sucho lub ma mokro. Polewanie wodą ma na celu chłodzenie tarczy oraz zmniejszanie zapylenia. Oprócz przecinarki do cięcia betonu można także wykorzystać bruzdownicę. To urządzenie, które pozwala na wykonanie płytszych rowków, na przykład pod przewody elektryczne. Urządzenia te są mniej efektywne, ale pozwalają na większą precyzję i wygodniejszą pracę. W przypadku prac o mniejszym zakresie można wykorzystać szlifierkę kątową. Podczas cięcia betonu trzeba posiadać odpowiednią tarczę.
Musi ona posiadać diamentowe segmenty i być wykonana w technologii spawania laserowego. Oprócz tarcz niektórzy fachowcy wykorzystują też liny diamentowe. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się podczas cięcia fundamentów, posadzek czy stropów. Podczas cięcia betonu trzeba cały czas monitorować pracę urządzenia. Na rynku dostępne są specjalne tarcze do cięcia na sucho, których budowa zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła. Jeśli jest to możliwe, warto ciąć beton na mokro, ponieważ zapewnia to znacznie lepsze parametry pracy. Podczas cięcia należy pamiętać o odzieży ochronnej. |