rozdzielnica

W obecnym czasie znacznie więcej uwagi poświęca się zachowaniu bezpieczeństwa podczas prac budowlanych. Nie dotyczy to jednak wyłącznie bezpieczeństwa zatrudnionych na placu budowy pracowników, ale także wykorzystywanego sprzętu. Bardzo ważną rolę odgrywa jego zabezpieczenie przed przepięciami, do czego wykorzystywane są odpowiednie rozdzielnice. Ich znaczenie na placu budowy jest bardzo ważne.

Istota rozdzielnicy na budowie

rozdzielnica Oprócz odpowiedniego bezpieczeństwa i ochrony sprzętu, ułatwiają one także kontrolę nad zużywanymi ilości energii elektrycznej. Umożliwia to w szczególności wydajna rozdzielnica budowlana z licznikiem, z którą to można spotkać się na większości placów budowy. Producenci tego rodzaju sprzętu znacznie więcej uwagi poświęcają kwestii bezpieczeństwa, podczas skorzystania z rozdzielnicy. Właśnie dlatego, są one coraz częściej wyposażone w zaciski N i E, które to chronią przed następstwami dotyku bezpośrednio komponentów pod napięciem. Większość, obecnie sprzedawanych rozdzielnic musi być dostosowanych do normy DIN VDE 0100-410, zgodnie z którą wszystkie komponenty są zabezpieczone za pomocą specjalnych wyłączników. Dzięki nim, możliwe jest natychmiastowe odcięcie dopływu prądu, w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznych.

rozdzielnica elektrycznaW kontekście zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa podczas korzystania z rozdzielnicy, bardzo ważne jest, by posiadała ona odpowiednio szczelną obudowę. Powinna być ona zabezpieczona przed pyłem, kurzem, wilgocią. Od wnętrza, obudowa rozdzielnicy powinna być również zabezpieczona przez izolacją wewnętrzną, która jest bardzo ważna, aby zapobiec wystąpieniu różnicy potencjałów. Bardzo ważne jest również to, z jakiego materiału została skonstruowana obudowa danej rozdzielnicy. Od tego powinno zależeć to, w jakim miejscu i jaki sposób jest ona zamontowana. Ta, która montuje się na ścianie, powinna mieć zagwarantowaną wyższą próbę palności. Rozdzielnice, które są ustawione na wolnej przestrzeni, powinny posiadać obudowy z poliwęglanu, lub też z pewnych rodzajów stali. Nie powinno się wykorzystywać rozdzielnic z gorszych materiałów takich jak ABS, które nie zapewniają odpowiedniej szczelności w każdych warunkach.

W obecnym czasie przykłada się ogromną uwagę do odpowiedniego zabezpieczenia placów budowy. W szczególności chodzi o to, aby zabezpieczyć je przed przepięciami, które mogą być groźne dla wykorzystywanych sprzętów budowlanych. W tym znacznie pomóc mogą odpowiedniej jakości i mocy rozdzielnice, wyposażone dodatkowo w praktyczny licznik, do kontroli zużywanej energii elektrycznej.

Jeśli zainteresował cię ten temat wejdź na stronę www.partnersite.eu w celu zapoznania się z większą ilością informacji.