cyklinowanie

Parkiet jest atrakcyjnym wykończeniem podłogowym. Klepki można układać w różne wzory, na przykład w jodełkę, mijankę, cegiełkę, czy w styl koszykowy (zwany też szachownicą). Dostępne są one także w różnych kolorach. Zaleta parkietu jest to, że w przeciwieństwie do paneli podłogowych można go odnowić.

Cyklinowanie parkietu – na czym polega?

cyklinowanieJest tutaj wiele metod, które zależą od tego, jak bardzo zniszczone są klepki. Najpopularniejszą z nich jest cyklinowanie parkietu. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego urządzenia (cykliniarki), a całość powinna być wykonana przez fachowca. Cyklinowanie polega na tym, że zdarta zostaje wierzchnia warstwa parkietu, która odsłania nową, gładką powierzchnię. Nie widać starych pęknięć, rys, czy przebarwień. Cyklinowaną podłogę trzeba odkurzyć, ponieważ zostaje zwykle po tej usłudze dużo pyłu. Potem deski można ponownie polakierować lub zabejcować. Parkiet będzie wyglądał jak nowy. Jest to rozwiązanie polecane przy bardzo zniszczonych parkietach. Nie można jednak przeprowadzać tego zabiegu w nieskończoność. Co prawda zdzierana warstwa nie jest gruba, ale im więcej będzie się parkiet cyklinowało, tym klepki będą cieńsze i słabsze. Jeśli tylko część klepek jest zniszczona to można je wymienić na nowe, czy też zastosować szpachlę lub wypełniacz do drewna.

cyklinowanieDzięki nim pozbyć się można wgłębień w deskach, czy przerw między nimi. Kolor szpachli może być dobrany do koloru parkietu, a żywiczny wypełniacz będzie wyglądał naturalnie i nie będzie rzucał się w oczy. Jest to dobra opcja wtedy, kiedy stałe przesuwanie mebli zniszczyło podłogę wokół nich, czy kiedy podczas dużego nacisku (np. upadku czegoś ciężkiego) w jednej deseczce powstało wgłębienie. Nie opłaca się wtedy całości wymieniać czy cyklinować. Innym sposobem na odświeżenie wyglądu parkietu jest jego olejowanie. Każde drewno warto konserwować przy użyciu specjalistycznych olejów. Dzięki nim parkiet nabierze blasku, kolor zostanie odświeżony, a całość będzie się prezentować znakomicie. Olej pielęgnuje drewno, sprawia także że jest zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wody, a kurz nie będzie się tak osadzał. Olejowanie można przeprowadzić samodzielnie, ważne jest to, by preparat nakładać równomiernie, tal by nie powstawały smugi i zacieki.

Metoda odświeżania parkietu zawsze powinna być dobrana do jego stanu faktycznego. Co lekkiego odświeżenia stosuje się pielęgnujące oleje do drewna, przy większym zużyciu parkietu polecane jest cyklinowanie, natomiast szpachla i wypełniacze przy drobnych ubytkach w pojedynczych klepkach.