montaż instalacji sanitarnych

Przy budowie domu, bardzo ważny jest dobór odpowiednich rur i zaworów do instalacji sanitarnych, aby nie zniszczyły się przez jak najdłuższy czas oraz były szczelne, trwałe, a dzięki temu, żeby życie rodzinne w domu było bezpieczne. Warto dłużej zastanowić się nad wyborem rur do rurociągów wodnych, ale także gazowych. Aktualnie używa się rur miedzianych, z tworzyw sztucznych i wielowarstwowych, które dopuszcza Polska Norma z 2005 r.

Elementy instalacji montowane przez montera

instalacja sanitarna Powinny one przepuszczać odpowiednie substancje bezawaryjnie przez 50 lat użytkowania. Do instalacji wodnych zwykle używa się rur z tworzywa, których średnica mieści się między 15 a 32 milimetry. Rury z tworzywa są łatwe w montażu, lekkie, nie ulegają korozji, a wykonane są zwykle z PCV, polietylenu czy np. polibutylenu. Te wykonane z polietylenu nie mają problemu z przepływem gorącej wody, dzięki swojej dużej odporności na wysokie temperatury oraz ciśnienie. Rury wykonane z miedzi są odporne na korozję, wodę o wysokiej temperaturze, a dzięki swojej masywności także na uszkodzenia mechaniczne. Nie stawiają wodzie dużego oporu, dlatego ich średnica nie musi być duża. Zagrożeniem dla tego typu rur jest miękka woda, czyli taka o pH poniżej 7,0. Wrażliwe na korozję pod wpływem nadmiaru dwutlenku węgla, jonów siarczanowych , a także związków amoniaku w wodzie.

montaż instalacji sanitarnychRury wielowarstwowe zaś składają się z trzech warstw: środkowa – aluminium, zewnętrzna i wewnętrzna z polietylenu sieciowanego lub polietylenu twardego. Dzięki takiemu składowi rura jest elastyczna i giętka, co pozwala na jej dopasowanie do pomieszczenia i mebli, w sąsiedztwie których będzie biegła. Wybór jest dość szeroki, ale osoba, która się w tym specjalizuje, z łatwością dobierze odpowiedni rodzaj i rozmiar, by stworzyć wytrzymałe instalacje sanitarne w Chrzanowie na pewno są hydraulicy czy też specjaliści z zakresu budownictwa lub chociażby osoby będące samoukami, tak zwane złote rączki do wszystkiego. Mąż, chłopak, sąsiad czy przyjaciel na pewno pomoże. Jeśli wśród znajomych remontującego instalacje jest inżynier, również na pewno pomoże dobrać rury wykonane z odpowiedniego materiału.

Warto pamiętać także, by wszystkie elementy instalacji pochodziły od jednego producenta. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których coś do czegoś nie pasuje oraz takiej, w której odmówią naprawy instalacji w ramach gwarancji przez zapis o warunku wykorzystywania całej instalacji z produktów pochodzących od jednego producenta. Czasem jest także dopisek, że montaż powinien zostać wykonany przez ich wewnętrznego montera, który jest w danym aspekcie specjalnie przeszkolony.