Wokół domu, na podjazdach, czy ścieżkach ogrodowych często można zobaczyć kostkę granitową. Ładnie się ona prezentuje, ma różne kolory i wielkości, a do tego jest bardziej wytrzymała niż kostka brukowa. Jej cena także nie jest już taka wysoka jak kiedyś, także większa ilość osób może pozwolić sobie na jej zakup.
Dobrze zamontowana kostka
Trzeba jednak wiedzieć jak dobrze ułożyć kostkę granitową, nie tylko by całość prezentowała się estetycznie, ale także by kostka była dobrze osadzona. Jak przebiega sprawne układanie kostki granitowej na suchym betonie czy podsypce? Na początku trzeba dobrze zaplanować rozmieszczenie kostki. Warto zaznaczyć na ziemi liniami, sznurkiem, czy deskami kontur miejsca w którym będzie kładziona kostka. Dzięki temu całość będzie równo ułożona. Potem wykonuje się wykop pod kostkę. Jego głębokość zależy od tego, jak duża jest kostka. Dla kostki mniejszej wykop będzie bardziej płaski, dla kostki większej będzie głębszy. Kostka granitowa wystaje tylko odrobinę ponad poziom ziemi. Po wykonaniu wykopu trzeba przygotować podłoże pod montaż kostki. Zwykle wykorzystuje się tu suszy beton, czyli zaprawę cementową. Jeśli podłoże jest bardzo gliniaste lub bardzo suche to najpierw wykop można przysypać nieco drobnym żwirem i całość utwardzić, tak by stworzyć solidne podłoże. Potem wysypuje się suchy beton i można kłaść kostkę.
Zaczyna się do zwykle od krawężników (jeśli takie są) lub po prostu od ułożenia krawędzi ścieżki, czy podjazdu. Potem można ułożyć środek. Każdą kostkę umieszcza się jedna koło drugiej i gumowym młotkiem wbija w podłoże. Dzięki temu kostka będzie dobrze osadzona i nie będzie się ruszała. Kostkę można układać w równych liniach, po łuku, często układa się też mozaiki z kostek w różnych kolorach. Po wykonaniu całości należy zakryć przestrzenie między kostkami. Najszybciej robi się to piaskiem, który rozsypuje się na kostce i miotłą ,,wtłacza” do środka. Dla wzmocnienia kostki można w jej szczeliny wsypać resztkę suchego betonu. Wtedy lepiej on a zwiąże całość i dodatkowo stworzy nieprzepuszczalną warstwę. Wszystko zależy od tego jaki efekt chce się uzyskać. Ułożenie prawidłowo kostki granitowej w ogrodzie przydomowym nie jest trudne.
Trzeba zadbać przede wszystkim o dobrej jakości podsypkę cementową oraz o precyzyjne wytyczenie chodników, czy podjazdów. Do każdej pracy należy się przyłożyć, by kostka była osadzona na odpowiedniej głębokości i dobrze ,,trzymała się” podłoża. Dobrze ułożona kostka granitowa będzie dekoracją każdej działki przez wiele lat.