basen ogrodowy - jak zadbac

Posiadanie własnego basenu w ogrodzie z pewnością ma wiele zalet. Pozwala na przyjemną ochłodę w upalne dni, organizowanie świetnych przyjęć plenerowych dla rodziny i znajomych, jak również na uprawianie sportu. Jednak basen przydomowy to nie tylko przyjemności, ale też obowiązki.

Jak zadbać o basen?

przydomowy basen Trzeba dbać o nieckę i wodę, tak by móc cieszyć się ochłodą jak najdłużej. Jak to zrobić poprawnie? Jeśli mamy duże baseny ogrodowe w Tychach to warto kupić na nie specjalną osłonę. Nakłada się ją na noc, wtedy kiedy nie korzystamy z basenu przez kilka dni lub na zimę, nawet jak woda jest już spuszczona. Osłona przede wszystkim zapobiega zanieczyszczaniu się wody basenowej – nie wpadną do niej liście, piasek, czy insekty. W związku z tym nie trzeba potem ich wyławiać siatką i można użyć mniej chemii basenowej. Dodatkowo osłona sprawi, że woda nie będzie parowała (nie trzeba jej dolewać), a także będzie cieplejsza (mniej się wychłodzi). Nie można jednak całkowicie rezygnować z czyszczenia wody. Polecane są filtry, które nie tylko zasysają drobne zanieczyszczenia, takie jak kurz, ale także chlorują wodę. Chlor zabija bakterie i wirusy, odkaża wodę. To bardzo ważne szczególnie kiedy z basenu korzysta więcej osób.

basen ogrodowy - jak zadbacMożna też zainwestować w specjalny odkurzacz basenowy który czyści powierzchnię niecki. Do wyboru są wersje ręczne, jak i elektryczne, przypominające samojezdne kosiarki do trawy. Co jeszcze warto wiedzieć? Poza czyszczeniem basenu i samej wody, ważna jest także konserwacja. Jeśli mamy basen murowany wyłożony płytkami to trzeba sprawdzać, czy np. fugi nie pękają, czy na betonie nie widać śladów mchu lub porostów (świadczących o tym, że ochrona przeciwwilgociowa jest zbyt słaba), a także czy żadna płytka nie jest luźna. W przypadku basenów poliestrowych, a więc z tworzywa sztucznego, trzeba obserwować, czy nie ma na ich powierzchni żadnych zarysowań i pęknięć – przez nie woda mogłaby przesiąkać do gruntu. Nie tylko sprawiłoby to, że trzeba byłoby stale dolewać wody do basenu, ale także może się zdarzyć, że grunt będzie zbyt namoczony, niestabilny i basen będzie się przemieszczać w gruncie. Nie będzie to widoczne od razu ani gołym okiem, ale im dłużej będzie trwał taki stan, tym gorzej.

Jeśli nie będzie dbać się o basen, to w krótkim czasie stanie się on nieatrakcyjny, zaniedbany, nikt nie będzie miał ochoty z niego korzystać. Dlatego też trzeba dbać o czystość i trwałość, tak by basen służył nam przez wiele lat i stanowił miejsce do którego każdy chce wskoczyć by się ochłodzić latem.