home staging

Home staging to działania mające na celu podniesienie atrakcyjności sprzedawanego mieszkania. Przydaje się ono szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na szybkiej sprzedaży, czy też wtedy, kiedy mieszkanie długo czeka na nabywcę i nikt nie jest ostatecznie nim zainteresowany.

Home staging i sprzedaż mieszkania

home stagingCzęsto jest to kwestia prezentacji mieszkania, a nie tego, że jego rozkład pokoi, cena, czy położenie. Najczęściej sprzedający nie wiedzą co zrobić, żeby przyspieszyć sprzedaż swojej nieruchomości. Wtedy pomocy będzie im architekt wnętrz, który wie, jak powinien wyglądać home staging mieszkań w Trójmieście. Jest to nowa usługa, jednak można z łatwością znaleźć w wielu biurach projektowych. Jaki jest koszt takiego działania? Na pewno koszt samego projektu to ważna część składowa, ale nie najwyższa. Płaci się zazwyczaj tyle, ile za normalny projekt wnętrz. Jednak dochodzą do tego koszty zakupu materiałów i wynajęcia ekipy remontowej. Ile to może wynosić? To zależy od tego w jakim stanie jest mieszkanie i co trzeba w nim zmienić. Czasem jest to kwestia uprzątnięcia mieszkania. Nie chodzi tylko o kwestie czystości, ale raczej o bezładnie porozstawiane meble i dodatki. Z mieszkania należy usunąć wtedy pamiątki rodzinne, ekstrawaganckie dekoracje, czy pozostawione drobiazgi, których nie chcieliśmy zabrać do nowego mieszkania.

home stagingTo nie wygląda dobrze, nie spodoba się potencjalnym kupującym. To coś co możemy wykonać samodzielnie. Jednak czasem jest to kwestia brudnych ścian, przetartych podłóg. Wtedy trzeba zadać o malowanie, cyklinowanie parkietu, czy też pranie wykładziny. Bywa też tak, że mieszkanie nie jest atrakcyjne, ponieważ meble są bardzo stare i zniszczone. Wtedy sprawiają one, że całość wygląda mniej atrakcyjnie. Nie każdy jest sobie w stanie wyobrazić, jak będzie wyglądało mieszkanie po remoncie, więc wspomniane elementy zaburzają ich percepcję. Im więcej rzeczy trzeba zmienić, tym koszty będą wyższe. Wiadomo, że nie chcemy na to wydawać majątku, więc nie znajdą się w pokojach meble z litego drewna i podłogi na zamówienie, ale całość musi wyglądać czysto, schludnie, a przy tym uniwersalnie. Polecane są uniwersalne kolory, meble drewniane, dekoracje jedynie pojedyncze, na przykład wazon kwiatami. Koszty będą się wahać od kilkuset złotych za malowanie czy cyklinowanie, do nawet kilku tysięcy, za kompletną renowację wnętrz.

Wydaje się, ze jest to spora kwota, jednak jeśli spojrzymy ile zarobimy na mieszkaniu i że dzięki home stagingowi można podnieść cenę nieruchomości to nie jest to cena zawrotna. To inwestycja, która się zwróci.