gaszenie pożaru

Pożar to jedna z klęsk żywiołowych, które wywołuje największy stres i strach wśród ludzi. Wiele osób się go obawia nawet w momencie, gdy nie ma żadnego ryzyka wystąpienia takiej sytuacji. Można to bardzo racjonalnie wytłumaczyć tym, że samo zaistnienie pożaru wiąże się z niewyobrażalnym ryzykiem.

Gdzie wykorzystuje się gaszenie gazem?

gaszenie pożaruTrzeba mieć świadomość, iż ogień – jak jeden z najpotężniejszych żywiołów – potrafi pozbyć jednocześnie wiele osób zdrowia, życia oraz majątku. Słuchając i przyglądając się mrożącym krew w żyłach przykładom, ludzie starają się z wszelkich sił zapobiec możliwościom powstania pożaru. Należy jednak mieć świadomość, że ogień jest czymś tak żywiołowym, jak samo pojęcie mówi, że zazwyczaj człowiek nie jest w stanie odpowiednio się przed nim zabezpieczyć. Jednakże warto zadbać o to, by w przypadku wybuchnięcia pożaru, umieć się przed nim odpowiednio bronić. Aby to osiągnąć trzeba znać przede wszystkim najskuteczniejsze środki zwalczania ognia. Jak wiadomo jest ich bardzo dużo. Chociażby od najmłodszych lat zaczynamy kojarzyć strażaka z wodą. Jest to, jak wiadomo, najbardziej znany i powszechnie dostępny środek walki z pożarem, jednakże nie zawsze jest skuteczny. Trzeba mieć na uwadze na przykład fakt, iż woda nie zawsze powinna być wykorzystywana przy niektórych pożarach, bo na przykład przy urządzeniach teleinformatycznych lub elektronicznych, może ona wywołać zwarcie, a tym samym zniszczyć dany przedmiot.

gaszenie pożaruNależy zwrócić uwagę również na to, że woda również w innych kontekstach ma efekt destrukcyjny. Z tego względu nie można stosować jej do gaszenia muzeów, archiwów, skarbców i tym podobnych miejsc. Kiedy pojawia się potrzeba gaszenia takiego miejsca istotne jest, żeby dobrać konkretny system. Tutaj najlepiej sprawdza się gaszenie gazem. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod, która jest wykorzystywana przy wielu rodzajach pożarów (A, B, C). Przede wszystkim istotne jest to, że ten rodzaj walki z pożarem nie pozostawia żadnych śladów. Większość gazów, które wykorzystywane są przy gaszeniu, zwyczajnie odparowuje, a miejsce pozostaje nienaruszone. Właśnie z tego względu ważne jest używanie ich w takich miejscach jak muzeum czy też archiwum, ponieważ nie niszczą one rzeczy w danym pomieszczeniu. Ważne jest również to, że dobrze działają one także w takim miejscu jak bazy danych, serwerownie hale produkcyjne czy też laboratoria.

Nie wywołują przeskoku prądu, co nie powoduje groźnego spięcia. Korzystanie przy gaszeniu z gazów jest bardzo dobrym wyjściem z bardzo wielu powodów i warto wykorzystywać ten sposób, zastępować nim inne. Częstokroć okazuje się znacznie skuteczniejszy niż woda i jest znacznie bardziej bezpieczny niż używanie toksycznego dwutlenku węgla.