gabiony

Co roku razem z klasą jeździmy na wycieczkę szkolną. W tym roku mieliśmy podążać tropem królów polskich. Zwiedzaliśmy różne zamki w województwie mazowieckim. Niektóre były zachowane w idealnym stanie inne zaś bardziej przypominały ruiny niż solidny zamek.

Gabiony i nietypowa konstrukcja

gabionyZawsze myślałam, że to raczej surowe, kamienne lub ceglane budowle, otoczone murami obronnymi, jednak nie wszystkie takie były. Niektóre, można rzec wyglądały bardziej jak luksusowe pałace niekiedy będące tylko letnią rezydencją. Największe wrażenie zrobiły na mnie jednak przynależące do zamków ogrody. Niektóre były prawdziwymi dziełami sztuki. Uczucie podziwu wzbudzała nie tylko bogata roślinność, często niespotykana w innych terenach Polski, ale także ciekawe ich ułożenie w geometryczne kompozycje. Poza tym elegancji tej przestrzeni miejskiej nadawały artystycznie przycięte drzewa i krzewy, a także przeróżne fontanny. Mi jednak najbardziej spodobały się labirynty prezentujące się wspaniale zarówno z okien pałacu jak i z bliska. Najciekawszy był ten, który tworzyły ogrodzenia gabionowe. Z pewnością jest to rozwiązanie bardzo oryginalne dające niepowtarzalny efekt. Okazało się, że gabiony do ogrodu za sponsorował jeden z producentów tego typu ogrodzeń w związku z czym jest to labirynt bardziej nowoczesny, a mimo to świetnie wpasował się w całość kompozycji. Cała inwestycja nie była droga bowiem gabiony tanio można wykonać stosując najprostsze materiały jak zwykłe kamienie i najtańsza siatka leśna.

Jeżeli kiedyś będę miała duży ogród, z pewnością chciałabym mieć w nim taki labirynt, stanowiłby on jego kluczową ozdobę. Ważne jest również to, że nie wymaga on dużo pracy, gdyż nie trzeba go przycinać jak ścian wykonanych z krzewów.