Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z roku na rok rośnie jej popularność. To zielona, ekologiczna alternatywa dla eksploatowania paliw kopalnianych. Przy pomocy fotowoltaiki można zasilać dowolne urządzenia elektryczne, a nawet dostarczać prąd dla całego budynku.
Fotowoltaika idealna dla każdego
Panele słoneczne wykorzystują tzw. zjawisko fotowoltaiczne, wytwarzając prąd z energii promieniowania słonecznego. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno do wytwarzania energii elektrycznej w gospodarstwach domowych jak i rolnych, czy obiektach poza zasięgiem sieci elektroenergetycznych. Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku różnych urządzeń: modułu, inwertera, kontrolera napięcia, akumulatorów, systemu wyświetlaczy i sensorów. Cała konstrukcja jest dość skomplikowana i jej zaprojektowanie oraz montaż należy pozostawić specjalistom. W Bydgoszczy i okolicach działa mnóstwo bardzo dobrych specjalistów. Warto zapoznać się z prezentowaną przez nich ofertą i wybrać usługi najlepiej dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dostępne systemy, jakie oferuje fotowoltaika Bydgoszcz to off-grid oraz on-grid. Pierwszy z nich jest obiegiem zamkniętym, natomiast drugi podłączony jest do lokalnej sieci energetycznej, do której może oddawać nadprodukcję energii, a także zakupić z zaniżonych cenach energię w okresach obniżonej produkcji zimą.
Panele fotowoltaiczne mogą służyć zarówno do zasilania jednofazowego, jak i trójfazowego. Panele zbudowane są z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, a ich struktura może być monokrystaliczna lub polikrystaliczna. Sprawność modułów monokrystalicznych jest nieco wyższa i osiąga około 18-22%, podczas gdy częściej stosowane urządzenia o strukturze polikrystalicznej osiągają około 14-18% sprawności. Są one popularniejsze ze względu na niższe koszty produkcji paneli, a także wytwarzają nieco więcej energii elektrycznej z promieniowania rozproszonego, występującego podczas zachmurzenia. Eksploatacja paneli fotowoltaicznych nie generuje żadnych kosztów, a ich trwałość określana jest na co najmniej 20 – 25 lat. Panele słoneczne umożliwiają generowanie swojej własnej energii elektrycznej, co niesie za sobą nie tylko oszczędności, lecz także podnosi wartość budynku.
Wytwarzanie energii elektrycznej przy pomocy paneli fotowoltaicznych jest nie tylko ekologicznym, lecz także ekonomicznym rozwiązaniem – szczególnie gdy za ogrzewanie budynku odpowiada pompa ciepła. Rozwiązanie to jest przyjazne środowisku i dodatkowo pozwalając na uniezależnienie się od rosnących cen za prąd.