domy drewniane

Domy drewniane stale zyskują na popularności. Dawniej były widywane jedynie jak domki letniskowe nad morzem, czy stylizowane góralskie chatki w górach. Obecnie coraz więcej osób buduje domki drewniane nad jeziorami, na wsiach, a nawet na terenach podmiejskich. Co jest tego przyczyną? Dlaczego domy z drewna zostały w końcu docenione? Na pewno wpływ na to miało wiele czynników.

Co wiemy o domach drewnianych?

domy drewnianePrzede wszystkim są to koszty oraz czas realizacji inwestycji. W porównaniu do budynku murowanego najlepsze domy drewniane całoroczne w Mazowieckim budowane są krócej, a ich budowa może się zaczynać nawet w zimie. Ważne jest tylko to, by wylać fundamenty przy sprzyjającej pogodzie, a ściany i dach mogą być stawiane nawet przy ujemnych temperaturach, bo nie są one łączone zaprawą. Dodatkowo domy szkieletowe czy domy z bali tworzone są z dużych, gotowych elementów, co usprawnia prace budowlane. Odnośnie kosztów to również najlepsze domy drewniane całoroczne w Mazowieckim są tańsze. Na budowę domu prawie każdy bierze kredyt, więc im mniej funduszy będzie pożyczał tym lepiej dla kredytobiorcy. Kolejnymi zaletami domów drewnianych jest klimat jaki tworzą. Naturalne drewno doskonale izoluje temperaturę, a w domu drewnianym panuje specyficzny mikroklimat. W zimie koszty ogrzewania będą niższe, ponieważ drewno niejako adaptuje się do warunków otoczenia.

domy drewnianeZaletą lub wadą domów drewnianych może być ich wygląd, ale to też zależy od tego o jakim rodzaju domu mówimy. Domy szkieletowe mają jedynie drewnianą podstawę, a wyglądają zupełnie jak te murowane. Są również domy z bali czy też domy w całości zbudowane z drewna. One posiadają drewniane podłogi, ściany, sufity. Nie każdemu to będzie odpowiadać. Tai wybór lepiej się sprawdzi na domek letniskowy, niż na dom całoroczny. Wadą domów drewnianych będzie konieczność ich zabezpieczania. Belki czy bale powinny być idealnie wysuszone i zakonserwowane, dzięki czemu wilgoć ich nie uszkodzi. Woda niekorzystnie wpływa na drewno, więc mogłoby dojść do gnicia, drewno by próchniało, mogłoby też zostać zaatakowane przez szkodniki. Warto także cyklicznie dokonywać inspekcji powłok drewnianych i ponownej konserwacji w celu uniknięcia problemów z konstrukcją budynku. Drugą wadą domów z drewna jest gorsza izolacja akustyczna. Bardziej w nich słychać odgłosy z zewnątrz, jak również np. na parterze słychać odgłosy biegania po piętrze.

Podsumowując, niekwestionowanymi zaletami domów z drewna jest szybkość ich budowy oraz niższa cena w porównaniu z domami drewnianymi, jak również mikroklimat. Zalety przewyższają wady, więc domy z drewna to dobra inwestycja.