badanie kwasowości gleby

Wiele osób, zajmujących się profesjonalnie lub hobbystycznie uprawą ziemi, ma problem z uzyskaniem satysfakcjonujących rezultatów. Główną przyczyną tego rodzaju problemów, jest niedostosowanie sposobów nawożenia, a nawet gatunków roślin, do rodzaju gleby. Szczególnie ważnym czynnikiem, od którego może zależeć efekt uprawy, jest poziom jej kwasowości.

Regularne badanie kwasowości gleby

badanie kwasowości glebyPrawidłowe pH gleby ma ogromny wpływ na rezultaty uprawy. Dlatego też, warto wykonywać najlepsze badanie kwasowości gleby, w przypadku wszelkiego rodzaju problemów ze wzrostem roślin. To właśnie pH ma największy wpływ na to, jakie rośliny mogą być uprawiane na danym obszarze. I tak w przypadku na przykład roślin kwiatowych, z całą pewnością nie będą się one rozwijały dobrze na glebie o wysokim poziomie kwasowości. Tego rodzaju gleba jest z koeli świetnie przystosowana do wspomagania rozwoju roślin wrzosowatych. Bardzo często, z powodu niewłaściwego oszacowania typu gleby, rezultaty uprawy są bardzo mizerne, nawet pomimo zastosowania wysokiej klasy nawozów. Oczywiście, gleba może być odpowiednio dostosowywana pod względem jej kwasowości. Zanim jednak zostaną podjęte w tym celu odpowiednie działania bardzo ważne jest właściwe oszacowanie poziomu kwasowości.

glebaDopiero wtedy możliwe jest tak naprawdę zastosowanie odpowiedniej klasy i rodzaju nawozów, czy też regulatorów pH gleby. Jakie czynniki mogą naturalnie wpływać na kwasowość gleby? Są to takie czynniki przede wszystkim jak klimat, czynniki pogodowe, a także, rośliny rosnące na danym obszarze. Poziom pH gleby można także zmieniać dzięki dostarczaniu glebie odpowiednich w danej sytuacji składników odżywczych. Badanie kwasowości gleby można próbować wykonywać samodzielnie, z pomocą urządzeń i zestawów dostępnych w sklepach. Niestety, skuteczność pomiarowa takich metod jest bardzo niska. Dlatego tez, pomiar kwasowości gleby warto jest zlecać przede wszystkim doświadczonym laboratoriom, które mają duże doświadczenie w tego rodzaju badaniach. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że kwasowość gleby zostanie właściwie oszacowana.

W obecnym czasie, coraz bardziej istotną rolę zaczyna odgrywać badanie kwasowości gleby. Tylko w ten sposób można, w wielu sytuacjach, prawidłowo oszacować, jakie nawozy warto zastosować w danym przypadku. Warto jednak pamiętać o tym, że wykonywanie takich badań wymaga odpowiedniego sprzętu, oraz doświadczenia. Dlatego też warto je zlecić profesjonalnym jednostkom badawczym które zajmują się tym od wielu lat. Jest ich na szczęście w Polsce coraz więcej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.cbidgp.pl!