Drewniane podłogi mogą przetrwać nawet dziesięciolecia, ale warunkiem jest ich właściwa pielęgnacja, ograniczająca uszkodzenia wierzchnich warstw drewna.

Podstawową czynnością związaną z pielęgnacją podłogi jest regularne usuwanie drobin piasku, które powodują powstawanie rys, a później poważniejszych, bardziej widocznych zmian, ponieważ po uszkodzeniu wierzchniej warstwy uszkodzenie niższych przebiega szybciej.

Do mycia podłogi należy używać minimalnej ilości wody – zbyt duża jej ilość może doprowadzić do wypaczenia podłogi, szczególnie jeśli jest nieco zarysowana lub uszkodzona, a także jeśli drewno zostało źle zabezpieczone i należy do miękkich odmian, mniej odpornych na wilgoć. Wypaczone deski muszą zostać wymienione, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Do mycia wystarczy wilgotny mop ze środkiem zalecanym przez producenta podłogi, dobrze też zaraz po myciu wytrzeć deski, aby usunąć z nich wilgoć. Po umyciu powinny zostać zabezpieczone odpowiednim środkiem, który przesłuży żywotność podłogi i zabezpieczy ją przed uszkodzeniami.

W odpowiedniej trosce o podłogę z desek ważne jest także zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym. Meble powinny zostać podklejone filcowymi podkładkami, które zapobiegną zarysowaniom, a inne przedmioty stojące na ziemi np. doniczki należy przenosić, nie przesuwać. Jeśli podłoga z desek znajduje się w przedpokoju, to tuż przy drzwiach powinny znajdować się wycieraczki i ociekaczki do butów. Pozwolą uniknąć zamoczenia podłogi oraz narażania jej na kontakt z solą, która może uszkodzić warstwę ochronna podłogi. Zimą podłoga przy drzwiach wejściowych wymaga szczególnie starannej pielęgnacji.

Pomimo starań, podłoga z czasem się zużywa. Czasem wystarczy niedostateczna pielęgnacja, by po kilku latach podłoga straciła swój urok. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie wycyklinowanie podłogi. Polega ono na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy w celu usunięcia przebarwień i zarysowań. Przy okazji wypełnia się szczeliny, ewentualnie wymienia pojedyncze deski, jeśli jest to wymagane. Po szlifowaniu podłoga odzyskuje oryginalny kolor i jest znów gładka i równa. Odpowiednie zabezpieczenie lakierem lub olejem – zależnie od tego, która metoda była stosowana wcześniej – pozwoli wzmocnić jej powierzchnię i uchronić ją przed uszkodzeniami i przebarwieniami.

podłoga drewniana