malowanie ścian

Większość osób, które czynnie zajmowały się wykonywaniem remontów, zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest stosowanie odpowiedniego rodzaju środków gruntujących, szczególnie na ściany. Są one bardzo ważne, by mieć pewność, że farba czy też tapeta będzie w stanie idealnie wiązać się z gruntem. Warto jednak pamiętać o tym, że pomiędzy poszczególnymi rodzajami takich środków istnieją widoczne różnice.

Właściwości preparatów do gruntowania

pan malujący farbą Każdy z takich preparatów może posiadać bowiem zupełnie inne właściwości, wpływające w znacznym stopniu na jego możliwe zastosowania. Środki gruntujące na ściany mogą mieć więc właściwości poprawiające znacznie właściwości przyczepne danego podłoża, lub też mieć właściwości gruntów głęboko penetrujących. Te drugie, są stosowane i zalecane do stosowania w przypadku tych ścian, które przeznaczone są do malowania, a które noszą na sobie widoczne ślady eksploatacji. Różnice pomiędzy wspomnianymi preparatami gruntującymi wynikają przede wszystkim z różnic w zastosowanej substancji czynnej, ale także z rozmiaru cząstek głównego materiału wiążącego, który został w nich zastosowany. W przypadku gruntów zwiększających przyczepność, cząsteczki substancji wiążącej są bardzo duże, co sprawia, że są one w stanie tylko w niewielkim stopniu wniknąć w podłoże.

malowanie ścian Z drugiej zaś strony, są one w stanie stworzyć na powierzchni ściany, bardzo elastyczną powłokę, która zwiększa przyczepność nakładanych warstw farby. W przypadku zaś gruntów głęboko penetrujących, cząsteczki substancji wiążącej mogą być nawet 10-krotnie mniejsze. Sprawia to, że są one w stanie wnikać głęboko w strukturę gruntowanego podłoża, od czego bierze się ich nazwa. Takie właśnie preparaty są w stanie zapobiegać skutecznie zbyt szybkiemu oddawaniu wody z nakładanej zaprawy do podłoża. Niezależnie od wybranego rodzaju gruntu należy pamiętać o uzyskaniu opinii specjalistów na temat celowości stosowania danego preparatu. Dobranie właściwego rodzaju gruntu może spowodować, że zupełnie nie będzie spełniał swoich funkcji, a nałożona farba czy tapeta, bardzo szybko zacznie odpadać od ściany. Preparaty gruntujące wydają się tymi, które mają szczególnie istotne znaczenie gdy mowa jest o branży remontowej.

Wszystko z tego względu, że to właśnie te preparaty odgrywają tak ważną funkcję we właściwym wiązaniu z powierzchnią ściany tapety, bądź też farby. Pomiędzy poszczególnymi rodzajami takich preparatów mogą występować spore różnice, które będą powodować, że nie będą one uniwersalnie dobrym wyborem w każdym przypadku. O pomoc przy doborze odpowiedniego preparatu warto poprosić profesjonalistów.