materac dziecięcy

Materace dla dzieci wyróżniać się powinny zupełnie innymi cechami niż te, przeznaczone dla osób dorosłych. Główne różnice dotyczyć powinny parametrów takich jak miękkość, hipoalergiczność oraz wytrzymałość. Warto pamiętać również o tym, że każdy materac przeznaczony dla dziecka powinien posiadać szereg ważnych certyfikatów.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze materaca?

pokój dziecięcyKupując odpowiedni materac dla dziecka, w pierwszej kolejności należy się upewnić, że jest on nowy. Odkupywanie materaca używanego dla dziecka nie jest najlepszym pomysłem. Dzieci są bowiem szczególnie wrażliwe na zapadanie na infekcje oraz na rozwój w ich przypadku alergii. Stare materace natomiast, są siedliskiem roztoczy oraz innych szkodliwych mikroorganizmów. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że używany przez kilka lat materac stopniowo tracić będzie swoje początkowe właściwości. Chodzi głównie o jego sprężystość oraz elastyczność, przez co certyfikaty przyznane nowym egzemplarzom takich materacy przestają obowiązywać. Jeżeli chodzi więc o idealne materace dziecięce, powinny być one przede wszystkim nowe. Tylko w takim przypadku będzie można mieć pewność, co do ich elastyczności oraz sprężystości, co jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju narządu ruchu u dziecka.

materac dziecięcyMaterac nie powinien więc być nigdy ani zbytnio miękki, ani zbytnio twardy, gdyż tylko w takim przypadku będzie mógł stanowić idealne podparcie dla wszystkich partii ciała dziecka. Chodzi tutaj w szczególności o jego kręgosłup, szczególnie narażony na sytuacje, w których nie zapewni się mu odpowiedniego podparcia. Najlepiej w przypadku dzieci sprawdzać się będą modele materacy wyposażone w tak zwane strefy twardości, których powinno być około siedmiu. Aby to właśnie umożliwić, wybrane modele wykonane powinny być z innowacyjnych pianek elastycznych, w tym termoelastycznych oraz wysokoelastycznych. Alternatywnie skorzystać można z modeli, które stworzone zostały w oparciu o systemu bardzo drobnych sprężyn. Takie rozwiązanie zaleca się stosować od czwartego roku życia dziecka.

W obecnym czasie coraz większa liczba rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wybranie odpowiedniego modelu materaca dla ich dziecka. Materac, szczególnie w pierwszym okresie życia odgrywa bardzo ważną rolę dla prawidłowego rozwoju narządu ruchu oraz całego układu kostnego młodego człowieka. Z tego właśnie względu korzystać się powinno jedynie z tych modeli, które posiadają odpowiednią certyfikację, są nowe oraz wykonane są z nowoczesnych materiałów, zwiększających ochronę przed rozwojem roztoczy.