Markizy przede wszystkim kojarzą się ze sklepami lub ogródkami restauracyjnymi, jakich wiele przy ulicach dużych miast. Są też niejako symbolem amerykańskiego stylu, gdzie pojawiły się jako pierwsze. Dziś przeszły jednak prawdziwą rewolucję i coraz chętniej są wykorzystywane w domach prywatnych. Są godną uwagi alternatywą dla żaluzji i rolet.

Markizy na balkon

markizy okienneDo wyboru są różnego rodzaju markizy okienne. Najpopularniejsze to te montowane na balkonie, tarasie lub w letnich ogródkach restauracyjnych. Skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi, ale też przed wiatrem oraz deszczem. Mogą okrywać dużą poziomą powierzchnię, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Występują w bardzo bogatej palecie barw i wzorów, można więc wybrać model dobrze pasujący do fasady budynku i otoczenia. Markizy ponadto są wyposażone w specjalne mechanizmy, które ułatwiają ich składanie i rozkładanie. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się markizy pionowe, chroniące szyby w naszych domach i mieszkaniach przed zbyt dużym nasłonecznieniem, a tym samym nagrzaniem wnętrza.

markizy okienneTo co je odróżnia od rolet i żaluzji to fakt, że choć zacieniają wnętrze, zapewniają pełną widoczność na zewnątrz. Nie sprawiają przy tym, że w pomieszczeniu robi się ciemno, jak to jest w przypadku rolet zewnętrznych, których zaciągniecie powoduje często konieczność włączania dodatkowego oświetlenia (czasem nawet w ciągu dnia). Na rynku w ostatnim czasie pojawiła się również markizoroleta. Na pierwszy rzut oka przypomina markizę, lecz różni się od niej budową. Jej częścią składowa jest odchylana belka, która gdy się ją uruchomi tworzy mały daszek nad częścią okna. Produkuje się ją z tkaniny o gęstym splocie i małej przepuszczalności ciepła, a mimo to w pomieszczeniu nadal jest odpowiednio jasno (dla porównania: im grubszy i ciemniejszy materiał tradycyjnej rolety, tym większy mrok panuje w pokoju). Markizy okienne, te klasyczne i w bardziej nowoczesnej wersji, są dobrym rozwiązaniem do domków jednorodzinnych, szeregowych. Można je montować również w budownictwie wielorodzinnym. Sprawdzają się w obiektach użyteczności publicznej, np. szkołach czy przedszkolach.

Większość z nas ma potrzebę zakrywania szyby okiennej przed promieniami słonecznymi oraz w celu zachowania prywatności. Szukamy rozwiązań praktycznych, funkcjonalnych, ale też estetycznych i dobrze się prezentujących. Nic zatem dziwnego, że wybór coraz częściej pada na markizy okienne. Nie tylko mamy ich szerszy wybór niż jeszcze kilkanaście lat temu, ale też ich cena jest zdecydowanie niższa.