Budując dom jednorodzinny, trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór źródła ciepła. Chociaż w wielu polskich domach nadal można spotkać piece węglowe lub gazowe, coraz więcej inwestorów decyduje się na ekologiczne pompy ciepła. Są one bardzo efektywne w nowych domach, które cechują się niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną.
Ogrzewanie – pompa ciepła
Wówczas takie źródło ogrzewania jest najbardziej efektywne i zdecydowanie tańsze od innych źródeł ciepła. Na zakup nowej pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie. Obecnie realizowanych jest wiele rządowych i samorządowych programów, których celem jest zachęcenie inwestorów do wyboru pomp ciepła. W ramach tychże programów oferowane są różnego rodzaju dotacje, które obejmują zarówno nowe budynki, jak i modernizację starych. Osoby budujące właśnie dom mogą skorzystać z programu Moje Ciepło, który jest dedykowany inwestorom budowlanym. Z programu mogą skorzystać właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych. Dotacja może obejmować do 30 procent kosztów zakupu i montażu pompy ciepła. W przypadku pompy powietrznej kwota ta nie może przekroczyć 7 tysięcy złotych, natomiast gruntowej 21 tysięcy.
Dotacja obejmuje zarówno koszt zakupu urządzenia, jak i jego montaż, co w przypadku gruntowej pompy ciepła stanowi znaczną część wydatków. Rządowe dofinansowanie do pompy ciepła dla nowych domów jednorodzinnych ma trwać do końca 2026 roku. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dotację w programie Moje Ciepło jest wystarczająco niskie zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku. Zależy ono od tego, jakie rozwiązania architektoniczne zostały zastosowane podczas jego budowy. Dom, w którym ma się znaleźć pompa ciepła, nie może potrzebować więcej niż 55 kilowatogodzin energii cieplnej na metr kwadratowy w skali roku. Przy obecnych technologiach uzyskanie takiego parametru nie jest szczególnie problematyczne. Domy pasywne cechują się zapotrzebowaniem na poziomie zaledwie 15 kilowatogodzin na metr kwadratowy w skali roku, czyli prawie 4-krotnie mniejszym.
Dotację można uzyskać na każdą pompę ciepła, która posiada wymiennik powietrzny, wodny lub gruntowy. Umieszczenie wymiennika ciepła pod ziemią jest najbardziej efektywne, ponieważ pompa może działać nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach bez konieczności podgrzewania czynnika roboczego za pomocą grzałek. Największą opłacalność można uzyskać, decydując się na gruntową pompę ciepła oraz fotowoltaikę z magazynem energii. Wówczas koszty ogrzewania mogą znacząco spaść.