Budowa domu jest z reguły czymś, co po prostu musi potrwać – zwykle rok lub dwa. Postawienie i urządzenie np. domu z bali w kilka miesięcy jest znacznie bardziej realne niż zrobienie tego samego z budynkiem murowanym, a tych kilka miesięcy wydaje się czymś wyjątkowo krótkim. Dlatego trudno uwierzyć, że zbudowanie i urządzenie domu od A do Z w ciągu tygodnia jest całkowicie możliwe, ale wciąż bardzo trudne.

nowy domTelewizyjne programy udowadniają, że tydzień to dość czasu na wszystkie prace, zaczynając od fundamentów, a kończąc na postawieniu wszystkich dekoracji w perfekcyjnym wnętrzu. Nie pokazują jednak, jak wiele pracy, planowania i pieniędzy za tym stoi – oczywiście w kwestiach prac pokazują ich sporą część, ale zwykle unikają pokazania jak przebiegało szczegółowe powstawanie projektu, częściej pozostawiając widza z wrażeniem, że w tym czasie wymyślono i wprowadzono w życie każdy detal.

W pracy nad „tygodniowym” domem biorą udział ekipy fachowców: budowlańców i inżynierów, projektanci, architekci wnętrz i ogrodów oraz grupy wolontariuszy; wszyscy nierzadko pracują nocami, wykorzystując każdy moment, aby nie marnować drogocennego czasu. W jednej chwili nad budynkiem pracują więc dziesiątki ludzi, zajmujących się równocześnie budową i przygotowaniem elementów wykończenia i wyposażenia wnętrza, aby móc wnieść je i zamontować jak najszybciej.

Takie domy wykonane są z najnowocześniejszych materiałów, od których poza łatwością montażu wymagane jest także by np. bardzo szybko wysychały, ponieważ zastosowanie materiałów wolnoschnących opóźniłoby postęp prac. Często wykorzystywane są też gotowe elementy, co szczególnie dotyczy ścian. Fabrycznie przygotowane konstrukcje, już odpowiednio ocieplone i czekające na połączenie i położenie instalacji, pozwalają zaoszczędzić wiele godzin wytężonej pracy.

Domy są tworzone jako nowoczesne, z wszelkimi wygodami i w pełni dopasowane do potrzeb rodziny. Część elementów wykończenia wnętrza wykonywana jest według indywidualnego projektu, co gwarantuje ich wyjątkowość i niepowtarzalność. Domy są zaawansowane technologicznie, pełne ciekawych rozwiązań architektonicznych i modnie urządzone. Taka budowa jest jednak wyjątkowo kosztowna, dlatego przeciętny obywatel może o niej jedynie pomarzyć. I dalej kibicować telewizyjnej ekipie w jej zmaganiach z budową, której nie przerywa się ani w nocy, ani przy złej pogodzie.

nowy dom

nowy dom

nowy dom