Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne zaprojektowanie ogrodu. Wiąże się to z różnymi powodami. Koszt wynajęcia profesjonalnego architekta nadal przerasta możliwości finansowe wielu osób. Niektórzy chcą mieć pewność, że otoczenie ich domu będzie wyglądać dokładnie tak jak sobie wymarzyli. Jeszcze inni po prostu chcą się sprawdzić czy uważają, że sami sobie świetnie poradzą z tym zadaniem.

Początki w aranżacji ogrodów

projekty ogrodówNa pewno jest teraz o wiele łatwiej samodzielnie zabrać się za aranżację ogrodową. W internecie dostępne są liczne projekty ogrodów – małopolskie, są różne blogi, fora ogrodnicze, można dopytać się na nich odnośnie wyboru roślin, na niektórych stronach można także zapytać o pomoc eksperta. Dzięki temu nawet osoba, która nie miała do tej pory styczności z ogrodami może poradzić sobie z zaprojektowaniem własnego terenu zielonego. Od czego zaczyna się taki projekt? Przede wszystkim warto jest rozrysować sobie widok działki i znać jej dokładne wymiary, by wiedzieć na co można sobie pozwolić. Dzięki temu zobaczymy jak duże rośliny i elementy małej architektury ogrodowej możemy kupić. Na małej działce nie można planować zbyt wielu rzeczy, bo będzie się ona wydawała jeszcze mniejsza, a do tego jej ,,zagracenie” nie będzie wyglądało dobrze. Jakość gleby i nasłonecznienie terenu również jest bardzo ważne.

projekty ogrodówTam gdzie jest dużo słońca świetnie sprawdzą się kaktusy i sukulenty, jak również warzywa. Na obszarze zaciemnionym można założyć trawnik lub sadzić rośliny iglaste. Im bogatsza w składniki mineralne gleba tym lepiej. Gleba piaszczysta, sucha sprawia, że niewiele roślin można na niej zasadzić. Również na terenach podmakających trzeba sadzić inne rośliny, takie których korzenie nie zgniją. Przy projektowaniu ogrodu trzeba wziąć też pod uwagę to, jak lubimy spędzać czas i ile czasu chcemy poświęcić na zajmowanie się ogrodem. Dla relaksu można umieścić w ogrodzie oczko wodne, strumienie, duży taras na którym można postawić leżaki. Jeśli lubimy spotkania ze znajomymi to sprawdzi się altanka lub miejsce na murowany grill. Im mniej lubimy zajmować się terenem zielonym tym mniej elementów powinniśmy mieć w ogrodzie. Różnorodność kwiatów, krzewów, warzyw i owoców jest dla kogoś, kto interesuje się ogrodnictwem.

Znając podstawowe zasady projektowania ogrodów na pewno możemy uzyskać satysfakcjonujące efekty. Dobór roślin i małej architektury do wielkości działki, rodzaju gleby, stopnia nasłonecznienia i zawilgocenia terenu, jak również do tego jak często możemy zajmować się ogrodem na pewno będzie trafiony.