Zabezpieczanie dachów przed wodami opadowymi czy przed wilgocią oraz przed uciekaniem ciepła jest bardzo ważne. Konieczne jest więc zawsze wykonanie hydro- oraz termoizolacji. Jednakże ogrom materiałów, które można zastosować, może przerazić osobę niedoświadczoną. Co bowiem warto wybrać? Co sprawdzi się najlepiej?
Wybór membrany TPO
Jedną z popularniejszych membran dachowych jest membrana TPO, która charakteryzuje się naprawdę dobrymi właściwościami. To sprawia, że oprócz „zwykłych” dachów może być stosowana także na dachy zielone, ale też tarasy czy balkony. Jej zaletą jest fakt, że nawet wysokie temperatury nie wpływają na jej nagrzewanie się. Jest odporna też na zmienność temperatur. Ponadto oczywiście podstawową cechą jest bardzo wysoka szczelność – inaczej materiał ten nie byłby stosowany do izolacji. Ale TPO to także najwyższy poziom wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, przedarcia czy ścieranie. Zaletą jest też to, że wystarczy tylko jedna warstwa membrany TPO, aby ta już doskonale spełniała swoją rolę. Dzięki temu nie stanowi ona dużego obciążenia dla konstrukcji budynku. W ofertach producentów znajdziemy klasyczne membrany, jak i takie zbrojone siatką poliestrową. Niezależnie od wyboru, oba rodzaje membran są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu oraz dla otoczenia – nie zawierają bowiem żadnych toksyn, plastyfikatorów ani dioksan.
Można więc uznać je za produkt ekologiczny, który nie wpływa negatywnie na stan środowiska. Co równie ważne, membrany TPO nie są skomplikowane w montażu. Trwa on naprawdę krótko, nawet przy dachach, które mają sporą powierzchnię. Do mocowania stosuje się najczęściej technikę zgrzewania gorącym powietrzem, ponieważ można wówczas zastosować specjalistyczne maszyny, które jeszcze przyspieszają proces montażu. Ale możliwe jest także mocowanie mechaniczne. Zalety membran TPO dostrzegli przedsiębiorcy, którzy stosują je do dachów swoich magazynów, fabryk oraz innych budynków wielkopowierzchniowych. Niektórzy porównują te dachowe membrany do PCV, jednakże specjaliści uważają, że TPO są lepsze, ponieważ charakteryzują się lepszą wytrzymałością niż PCV. Jednakże wiąże się to też z wyższą ceną.
Sami musimy więc zastanowić się, co jest dla nas priorytetem – czy najwyższa jakość produktu, która sprawi, że dach będzie dobrze zaizolowany przez naprawdę wiele lat, czy może nieco niższa cena, przez którą jednak tracimy na jakości. Jeżeli nie wiemy, na co się zdecydować – skontaktujmy się ze specjalistami, którzy na pewno dobrze nam doradzą w tej kwestii.