remonty mieszkań

W życiu każdego właściciela mieszkania przychodzi taki moment, że pragnie zmienić coś w swoich wnętrzach. Najczęściej ta decyzja jest wywołana tym, że nasze ściany, drzwi i sufity zaczynają wykazywać oznaki starości. Farba marszczy się, pojawiają się ubytki w gładzi gipsowej oraz zarysowania i plamy na powierzchniach wielu przegród.

Remonty bywają różne

remonty mieszkańWiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, w którym miejscu znajduje się granica pomiędzy remontem, a przebudową danego domu lub mieszkania. Skąd bierze się ta niewiedza? Przede wszystkim jest ona wywołana przez to, że pospolite, potoczne rozumienie określenia „remont” znacznie różni się od tłumaczenia tego pojęcia w prawie budowlanym. Według przepisów, do remontu możemy zaliczyć tylko te roboty budowlane, które przyczyniają się bezpośrednio do odtworzenia stanu pierwotnego budynku. Natomiast przebudowa jest pojęciem znacznie bardziej szerokim, określającym ingerencję w stan użytkowy lub techniczny obiektu. Tych zmian nie można jednak wprowadzić we wszystkich elementach. Według ustawy wszystkie charakterystyczne parametry, jak między innymi kubatura, powierzchnia zabudowy czy liczba kondygnacji lub zmiany granic pasa drogowego już przebudową nie są. Zarówno przebudowę jak i remont należy zgłosić w urzędzie miasta. Standardowe, wykonywane przez nas remonty mieszkań powinniśmy nazywać „bieżącą konserwacją”.

remonty mieszkańW takim przypadku nie ma konieczności wykonywania projektu czy zgłoszenia rozpoczęcia i zakresu planowanych przez nas prac budowlanych. Pojęcie to nie jest jednak wpisane w Prawo Budowlane. Powstało na potrzeby sadów oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, których zadaniem jest rozpatrywanie wielu spraw administracyjnych. W ich rozumieniu, bieżąca konserwacja obejmuje roboty, których celem jest utrzymanie obiektu budowlanego w dobrym stanie technicznym oraz zabezpieczenie elementów konstrukcji przed szybkim ich zużyciem. Do tej grupy kwalifikuje się wymiana stolarki okiennej i drzwiowej (o ile nie zmieniamy ich wymiarów), odnawianie okładzin ściennych i podłogowych oraz założenie instalacji alarmowej lub komputerowej. Tak więc, jeżeli kiedykolwiek pojawią się dylematy dotyczące podejmowanego przez nas „remontu”, warto zajrzeć do przepisów.

Dzięki temu wszystkie prace przeprowadzimy zgodnie z prawem. Nie musimy jednak obawiać się, jeżeli chcemy tylko odmalować sufit czy wymienić płytki w łazience, ponieważ takie prace z pewnością kwalifikują się do prac związanych z bieżącą konserwacją obiektów, a ich celem jest poprawienie estetyki i jakości mieszkań.