System grzewczy, czyli szereg urządzeń służących do ogrzewania domu składa się z wielu elementów. Jest to piec lub kominek, komin, ruty, kaloryfery oraz pompa napędzająca obieg wody w całym domu. System ten jest zbudowany z różnych składników chemicznych. Do budowy kominów używa się chlorek wapnia, który jest głównym składników materiałów budowlanych.

Chlorek wapnia w zaprawach

chlorek wapniaTe materiały budowlane, to głównie zaprawy betonowe. Nie wszystkie zaprawy posiadają chlorek wapnia, ale jeżeli tak, to czas wiązania jest znacznie skrócony i dzięki temu komin zbudowany z tych materiałów jest wytrzymały i bardzo twardy. W tym przypadku istnieje mała szansa zamarzania podczas budowy komina zimą. Jeżeli jest już mowa o chłodnej porze roku, to warto wspomnieć, że sól drogowa może być przydatna do ogrzewania domu. Oczywiście niebezpośrednio, ponieważ palimy drewnem lub węglem. Czasami zdarza się jednak tak, że węgiel lub drewno zamarzają podczas mrozów, więc sól drogowa może przyjść tutaj z pomocą. Wracając ściślej do instalacji grzewczych, to należy wspomnieć, że piec oraz rury powinny być zbudowane z trwałego metalu. Jeżeli mamy kominek, to trzeba kupić dobry wkład kominkowy oraz odpowiednie drzwiczki żaroodporne, których jednym ze składników jest węglan sodu. Węglan sodu jest przydatny także w rurach. Zmiękcza on wodę, a tym samym w rurach nie powstaje kamień i instalacja się nie zatyka ani nie niszczy. W rurach przydatne są także glikole w stężeniach około trzydziestu do trzydziestu pięciu procent. Glikol propylenowy ma zastosowanie w wymienniku ciepła zawierający inhibitory korozji. Podobne zastosowanie posiada glikol etylenowy, który ma jeden minus. Otóż jest on bardzo szkodliwy dla środowiska w tym dla człowieka, ponieważ jest on silnie trujący. Sto mililitrów wystarczy do tego, aby zabić człowieka. Ma on również zastosowanie w chłodnictwie oraz w klimatyzacji. Glikol propylenowy można stosować w kolektorach słonecznych. Jeżeli jest już zainstalowany cały system grzewczy, to warto zadbać o odpowiednie wykończenie. Polecane są płyty kartonowo-gipsowe, które są zbudowane z gipsu i idealnie nadają się do zakrycia nieestetycznych rur. Metalowe kaloryfery są dziś bardzo ładnie zaprojektowane, więc nie ma sensu, aby je w jakiś sposób można było maskować. Na koniec należy wziąć się zamalowanie. Polecane są dobre farby żywiczne i stonowane pigmenty.

Chemia w systemie grzewczym jest wszędzie. W opale, w instalacjach, w kominie oraz w drobniejszych elementach. Czasami jest warto zapoznać się ze składem chemicznym, aby w przyszłości móc odpowiednio postępować z danym składnikiem. Nie każdy wie, jakie zastosowanie może mieć sól drogowa i że etylenowy glikol jest śmiertelnie trujący.