Płytki posiadają różne cechy, które powinny zostać dokładnie oznaczone na opakowaniu. Warto przed zakupem spojrzeć na oznaczenia, by mieć pewność, że zawartość kartonika naprawdę odpowiada naszym oczekiwaniom.
- Klasa jakości. Płytki w I klasie są najbardziej zgodne ze wzorem, defekty w materiale lub kolorze występują na co najwyżej 5 elementach na 100. Płytki w klasie II i III mają więcej wad, dlatego ich cena będzie niższa.
- Odporność na ścieranie. Płytki klasy I i II nadają się do mało używanych pomieszczeń, w których chodzi się w miękkim obuwiu lub boso, mogą to być łazienki dla gości i sypialnie.
Klasa III nadaje się do salonu, a IV do kuchni czy przedpokoju, a więc pomieszczeń częściej i intensywniej użytkowanych
Klasa V to płytki bardzo odporne na ścieranie, odpowiednie do bardzo często używanych miejsc, także publicznych, np. szkół, urzędów, centrów handlowych. - Nasiąkliwość (oznaczana symbolem E).
Równa lub mniejsza niż 3% oznacza płytki o bardzo małej nasiąkliwości, więc odpowiednie do stosowania na zewnątrz, ponieważ nie uszkodzą ich opady i mróz. 3-10% to nasiąkliwość średnia, takie płytki nadają się do wnętrz, w tym na podłogi. Powyżej 10% to nasiąkliwość duża, takie płytki można kłaść tylko na ścianach. Płytki odpowiednie do łazienki, w okolice zlewozmywaka w kuchni lub w często mytych pomieszczeniach gospodarczych powinny mieć nasiąkliwość poniżej 10%.
- Antypoślizgowość
Wyróżnia się 5 oznaczeń antypoślizgowości płytek, od R9 do R13, jednak dopiero płytki z wartością R10 lub wyższą uważane są za naprawdę antypoślizgowe. W domowych łazienkach wystarczą płytki R9-R10 (są łatwiejsze do utrzymania w czystości), ale np. płytki na schody do basenu powinny mieć wyższe oznaczenie – tu najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników.