drut wiązałkowy do zbrojenia

Współcześnie podczas tworzenia konstrukcji betonowych – szczególnie stropów – zawsze stosuje się stalowe zbrojenie. Dzięki temu cała konstrukcja jest znacznie bardziej odporna na pękanie. Stal zbrojeniowa to rodzaj wyrobu stalowego, który wyprodukowano specjalnie do zatapiania w betonie.

Do zbrojenia wykorzystuje się pręty gładkie lub żebrowane


mocny drut wiązałkowy do zbrojenia
Stosowane są różne rodzaje żebrowań – z podłużnym paskiem, w jodełkę lub podłużne. Oprócz samych prętów istotne jest także zastosowanie drutu wiązałkowego, dzięki któremu każdy element zbrojenia pozostaje na swoim miejscu. Za pomocą drutu wiązałkowego można łączyć ze sobą pręty zbrojeniowe o różnej średnicy. Wykonuje się go ze stali węglowej lub ocynkowanej. Jego średnica jest niewielka, ponieważ nie musi on wytrzymywać znacznych przeciążeń. Dzięki wiązaniom elementy zbrojenia tworzą jedną całość, która nie przemieszcza się ani podczas zalewania betonem, ani podczas zastygania mieszanki. Po związaniu wszystkich elementów zbrojenia odległości między nimi pozostają niezmienione. Drut wiązałkowy wykorzystuje się też do tworzenia siatek zbrojeniowych, które są przydatne podczas zabezpieczania wylewek o dużej powierzchni. Związane zbrojenie zapewnia równomierne rozłożenie naprężeń działających na beton.

drut wiązałkowy do zbrojeniaObecnie mocny drut wiązałkowy do zbrojenia można kupić w licznych hurtowniach budowlanych. Średnica drutu może wynosić mniej niż jeden milimetr. Dostępne są nawoje o różnej długości. Z jednej szpuli o wadze około 1,6 kilograma można wykonać od 120 do 220 wiązań. Wykorzystując elektronarzędzia do wiązania drutu, można zwiększyć wydajność i efektywność podczas pracy. Drut przeznaczony do wiązarek musi znajdować się na szpuli. Parametrem, który warto sprawdzić, jest średnica otworu szpuli – musi być kompatybilna z urządzeniem. Na jednej szpuli może znaleźć się nawet ponad 100 metrów drutu. W przypadku cięższego zbrojenia można zastosować grubszy drut wiązałkowy, którego średnia będzie wynosiła do 1,4 milimetra. Przyjmuje się, że na tonę stali zbrojeniowej potrzeba od 8 do 13 kilogramów drutu wiązałkowego. Budując dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych, warto wyposażyć się w 20 kilogramów drutu.

Na zużycie drutu wpływa nie tylko jego grubość, ale też sposób wiązania, rozstaw strzemion i liczba elementów, które trzeba ze sobą połączyć. Drut ze stali ocynkowanej jest znacznie trwalszy. Dobrze związane zbrojenie zapewnia większą elastyczność betonu, dzięki czemu jest on w stanie wytrzymać przeciążenia, które pojawiają się cały czas.