W kuchniach i łazienkach należy stworzyć odpowiednią przestrzeń do pracy – w tym celu trzeba wybrać właściwy blat. Możliwe jest wykorzystanie blatu z kamienia naturalnego, drewna lub tworzywa sztucznego. Każdy z tych blatów posiada swoją indywidualną charakterystykę, wady i zalety. Uniwersalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie zalety i estetykę wielu rozwiązań, jest blat z konglomeratu kwarcowego. Materiał ten powstaje ze zmielonych kamieni kwarcowych połączonych z żywicą.
Daje to szerokie możliwości kształtowania
W skład blatu z konglomeratu kwarcowego w 95 procentach wchodzi naturalny surowiec. W przeciwieństwie do naturalnego kamienia, na przykład marmuru, konglomerat kwarcowy jest odporny na działanie wody, detergentów i ciepła. Idealnie nadaje się na blaty kuchenne i łazienkowe, ale też na parapety, schody czy podłogi. Blat z konglomeratu kwarcowego jest też znacznie tańszy i prostszy w obróbce od naturalnego kamienia. Na cenę blatu wpływa jego długość, szerokość, grubość oraz liczba wyciętych w nim otworów. Blaty tego typu posiadają interesujące wzornictwo – mogą mieć fakturę teksturę naturalnego kamienia, ale też przypominać lakierowaną powierzchnię lub laminat. Blat z konglomeratu kwarcowego nie odbarwi się, gdy postawi się na nim gorący kubek lub czajnik. Obecnie estetyczne blaty z konglomeratu kwarcowego można kupić w marketach budowlanych, salonach meblowych lub zakładach kamieniarskich.
Są one dostępne w setkach różnorodnych kolorów i deseni. Materiał ten wykazuje wysoką odporność na wodę i detergenty nawet podczas długotrwałego kontaktu. Dodatkowo blat wykonany z konglomeratu kwarcowego jest lżejszy od kamiennego. Jego nieporowata struktura pozwala na bezproblemowe utrzymanie go w czystości. W blacie można łatwo wyciąć otwory na zlew, płytę kuchenną i baterię, a także wykonać rowki ociekające. Nasiąkliwość konglomeratu kwarcowego wynosi około 0,03%. Do usuwania zabrudzeń należy używać materiałów czyszczących o miękkiej strukturze, na przykład ścierek z mikrofibry. Po dodaniu do konglomeratu kwarcowego odpowiedniego pigmentu można uzyskać praktycznie dowolny kolor.
Żywica poliestrowa gwarantuje doskonałe właściwości fizyczne blatu. Grubość ziaren użytych do produkcji konglomeratu waha się w przedziale od 0,1 do 11 milimetrów. Blat może posiadać wykończenie polerowane, matowe lub chropowate. Blat wytrzyma temperaturę do 120 stopni Celsjusza. Grubość płyty to od 1 do 3 cm. Blaty z konglomeratu kwarcowego przeznaczone są wyłącznie do użytku wewnętrznego.