napędy do bram przesuwnych

Wykorzystywanie automatyki w bramach staje się coraz popularniejsze. Wybór zależy jednak od typu bramy, który posiadamy – bez względu czy mówi się o bramach garażowych, czy wjazdowych na posesję. Zawsze trzeba dopasować napęd do obciążenia oraz specyfikacji bramy, by mogła ona dobrze funkcjonować.

Napędy z enkoderem

napędy do bram przesuwnychTradycyjne bramy przesuwne stosowane na małych powierzchniach nie przekraczają wagi 500kg, chyba że były wykonywane na zamówienie i całe są zabudowane. W takich przypadkach warto mieć na uwadze, aby zdecydować się na automatykę o większym dozwolonym obciążeniu, by nie doszło do uszkodzenia. Dużym atutem bram przesuwnych jest fakt, że nie zabierają dużo miejsca na posesji, ponieważ otwierają się wzdłuż ogrodzenia. Bez względu na pogodę jej otworzenie nie stanowi problemu, ponieważ automatyka jest dopasowana do każdych warunków atmosferycznych. Podczas wyboru napędu do bramy przesuwnej trzeba pamiętać o jej szerokości, która znacznie wpływa na obciążenie silnika. Zdecydowanie lepiej zainwestować w mocniejszy napęd, który bez względu na pogodę poradzi sobie z przesunięciem przęsła. Często elektromechaniczne napędy do bram przesuwnych wyposażone są w enkoder i silny odbiornik. Enkoder wzmacnia bezpieczeństwo, podczas napotkania przeszkody od razu zatrzymuje bramę, by nie zniszczyć pojazdu.

napędy do bram przesuwnychDodatkowo możliwa jest regulacja prędkości otwierania i zamykania przęsła, co pozwoli zaoszczędzić czas oczekiwania. Ciekawe są systemy, które wykorzystują moduły GSM. Jest takowych coraz więcej na rynku, ponieważ pozwalają na prostą i sprawną komunikację z napędem za pomocą SMS-a. Nie trzeba już się martwić o to, że zapomni się pilota i nie wjedzie na podwórko. Jest to wygodne rozwiązanie, o którym nie da się zapomnieć. Przed dokonaniem montażu należy jeszcze dobrze sprawdzić stan techniczny swojej bramy. Jeśli posiada ona uszkodzone przęsła, bądź pojawia się dodatkowy opór z jej strony w trakcie pracy silnika należy jak najszybciej albo usunąć usterkę, wymienić przęsło, bądź zdecydować się na mocniejszy napęd, który nie będzie narażony na uszkodzenia. Prawidłowo zamontowana automatyka do bramy powinna służyć przez lata. Właśnie dlatego powinno się skorzystać z pomocy fachowców, którzy znacznie lepiej poradzą sobie z podłączeniem całego systemu.

Nie warto ryzykować przepalenia się przewodów z powodu niedopasowanego napięcia. Napędy w bramach są komfortowe pod warunkiem, że wybierze się ten właściwy. Należy więc pamiętać o specyfikacji siłowników oraz mocy silnika, by nie doszło do przeciążenia.